REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozwiązać umowę z serwisem internetowym?

Rejestrując się w płatnym serwisie internetowym zawieramy umowę.
Rejestrując się w płatnym serwisie internetowym zawieramy umowę.

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracja w serwisie internetowym to zawarcie umowy. Jest to umowa zawierana na odległość, co oznacza, że można od niej odstąpić w terminie 10 dni od daty zawarcia. Jeżeli przedsiębiorca nie przekaże nam określonych informacji, okres ten może się wydłużyć nawet do 3 miesięcy.

Umowa z serwisem internetowym

REKLAMA

Rejestrując się w płatnym serwisie internetowym zawieramy umowę. Jeżeli drugą stroną jest przedsiębiorca, wtedy też zastosowanie będą miały przepisy dotyczące umowy na odległość. Tym samym zgodnie z przepisami ustawy o ochronie niektórych praw konsumenta będzie to skutkowało określonymi uprawnieniami, z których może skorzystać konsument.

Problem Pobieraczka

Kwestia nie jest bagatelna, zważywszy na to, jakie dyskusje w sieci wzbudza serwis Pobieraczek.pl, który zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów naruszał interesy konsumentów, wprowadzając ich w błąd. W komunikacie Urzędu czytamy, iż w trakcie postępowania UOKiK stwierdził, iż serwis internetowy kusił hasłami sugerującymi, że usługa nic nie kosztuje: 10 dni pobierania za darmo; Tak, chcę testować przez 10 dni. Z informacji, które zebrał Urząd w trakcie postępowania wynika, że internauta, który chciał pobrać pliki musiał najpierw zarejestrować się na portalu, podając imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia, e-mail. Warunkiem była również akceptacja regulaminu. W toku postępowania okazało się, że dzień rejestracji był jednocześnie pierwszym dniem obowiązywania odpłatnej umowy, która zawierana była nawet na rok. Ponadto opłata naliczana była już od pierwszego dnia, a nie jak sugerowały hasła reklamowe dopiero po 10 dniach.

Problem stał się powszechny o czym świadczy m.in. popularność tematu na naszym forum.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Czy od umowy można odstąpić?

W związku z powyższym powstał problem, czy od umowy zawartej z serwisem internetowym można odstąpić. Jeżeli tak, to jak to zrobić i kiedy?

Odpowiedź na to dają przepisy prawa. Umowa zawarta z serwisem internetowym jest umową zawartą na odległość (za pośrednictwem Internetu). Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów od tak zawartej umowy każdy konsument może odstąpić bez podawania przyczyn w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia.

Odstąpienie jest możliwe tylko wtedy, gdy drugą stroną naszej umowy jest przedsiębiorca.

Aby można było odstąpić konieczne jest sporządzenie stosownego oświadczenia na piśmie i przesłanie na adres przedsiębiorcy.

POBIERZ WZÓR: Odstąpienie od umowy zawartej na odległość w terminie 10 dni

Zobacz serwis: Umowy w internecie


Nawet 3 miesiące na odstąpienie

REKLAMA

10-dniowy termin, przewidziany na odstąpienie, ulegnie wydłużeniu, jeżeli przedsiębiorca najpóźniej w chwili zawarcia umowy nie przekaże nam drogą elektroniczną określonych informacji. Zgodnie z art. 9 w/wym. ustawy konsument powinien być poinformowany o:

1) imieniu i nazwisku (nazwie), adresie zamieszkania (siedziby) przedsiębiorcy oraz organie, który zarejestrował działalność gospodarczą przedsiębiorcy, a także numerze, pod którym przedsiębiorca został zarejestrowany,
2) istotnych właściwościach świadczenia i jego przedmiotu,
3) cenie lub wynagrodzeniu obejmujących wszystkie ich składniki, a w szczególności cła i podatki,
4) zasadach zapłaty ceny lub wynagrodzenia,
5) kosztach oraz terminie i sposobie dostawy,
6) prawie odstąpienia od umowy w terminie dziesięciu dni, ze wskazaniem wyjątków, o których mowa w art. 10 ust. 3,
7) kosztach wynikających z korzystania ze środków porozumiewania się na odległość, jeżeli są one skalkulowane inaczej niż wedle normalnej taryfy,
8) terminie, w jakim oferta lub informacja o cenie albo wynagrodzeniu mają charakter wiążący,
9) minimalnym okresie, na jaki ma być zawarta umowa o świadczenia ciągłe lub okresowe,
10) miejscu i sposobie składania reklamacji,
11) prawie wypowiedzenia umowy, o którym mowa w art. 8 ust. 3.

W sytuacji, gdy konsument nie otrzyma takiej informacji, termin na odstąpienie nie zaczyna swoje biegu a od umowy można odstąpić maksymalnie do 3 miesięcy od daty zawarcia umowy.

Odstąpienie od umowy jest możliwe, jeżeli nie ściągaliśmy plików, czyli nie korzystaliśmy ze świadczonej usługi.

POBIERZ WZÓR: Odstąpienie od umowy zawartej na odległość w terminie 3 miesięcy

Zobacz serwis: Konsument w sieci

Zawarcie umowy przez małoletniego

Jeszcze inaczej będzie się kształtowała sytuacja w przypadku, gdy umowę z serwisem zawarł małoletni.

Gdy sama umowa została zawarta przez małoletniego bez wiedzy przedstawiciela ustawowego to dla jej ważności będzie konieczne potwierdzenie umowy przez tego przedstawiciela. Jeżeli tego nie uczyni wtedy też sama umowa będzie nieważna, a zatem żądania przedsiębiorcy do uiszczenia opłat za korzystanie z serwisu nie będą miały żadnych podstaw w prawie. Wynika to z art. 18 Kodeksu cywilnego.

Potwierdzić można jedynie umowę zawartą przez małoletniego który ukończył 13. rok życia. Małoletni poniżej tego wieku nie może zawrzeć umowy w ogóle.

W określonych sytuacjach przedsiębiorca będzie miał prawo domagać się odszkodowania, jeżeli do zawarcia umowy doszło poprzez podanie przez małoletniego nieprawdziwych informacji, w związku z czym przedsiębiorca poniósł określone szkody. Nieprawdziwe informacje mogą dotyczyć np. wieku.

Zobacz serwis: Małoletni

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

REKLAMA

Podatek migracyjny: Czy Polska go zapłaci? 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

Spokój na zawsze: Jak testament notarialny zapewnia Ci bezpieczeństwo?

Testament notarialny to jedna z najpewniejszych form wyrażenia swojej ostatniej woli. Dzięki sporządzeniu go przed notariuszem masz gwarancję, że dokument będzie zgodny z prawem, nie zostanie podważony, a Twoje decyzje dotyczące majątku zostaną zrealizowane bez problemów. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tę bezpieczną opcję i jakie korzyści niesie ze sobą testament sporządzony w obecności notariusza.

Najnowsze sondaże wyborcze 2025 [ZESTAWIENIE]

Najnowsze sondaże wyborcze z marca 2025 analizuje socjolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży CBOS, IBRiS, IPSOS, United Surveys, Pollster, Opinia24, SW Research. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?

REKLAMA

Jeden prawomocny i 14 nieprawomocnych wyroków. Spory z ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, wyrównania i odsetki

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Przeliczenie emerytur, wyrównania, odsetki z ZUS na rzecz emerytów. Jakie są realia w sądach okręgowych i apelacyjnych.

Sąd: Ponowne przeliczanie emerytur dotyczy ostatnich 12 lat. Naruszanie Konstytucji od 2013 r.

W 2005 r. przeszłam na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat. W 2010 r gdy skończyłam 60 lat co prawda miałam jakieś przeliczenie na którym zyskałam brutto 249,88. Następnie w 2016r znów miałam przeliczenie i to zyskałam 78,53 brutto. W obecnej chwili mam 75 lat. Czy mogę ubiegać się o ponowne przeliczenie na podstawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2024 r.?

REKLAMA