REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co powinna zawierać międzynarodowa umowa handlowa?

Monika Sawarska
Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).
Treść międzynarodowej umowy handlowej/ Fot. Fotolia
Treść międzynarodowej umowy handlowej/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sporządzanie międzynarodowych umów handlowych po angielsku czy niemiecku to praktyka coraz bardziej powszechna. Jednak okazuje się, że nie wszyscy wiedzą, co powinna zawierać międzynarodowa umowa handlowa. Poniżej podstawowe klauzule zabezpieczające interesy stron umowy.

We współczesnym obrocie przedsiębiorcy wielokrotnie podpisują umowy z podmiotami mającymi siedzibę poza naszym krajem. Często przybierają one postać bardzo prostego zlecenia, czy też zamówienia określającego jedynie przedmiot umowy, termin wykonania oraz wysokość i termin zapłaty wynagrodzenia. W przypadku drobnych usług czy towarów o niewielkiej wartości umowa taka może być wystarczająca. W przypadku jednak umów o większej wartości ryzyko działania w oparciu o tak lakoniczną umowę jest zbyt duże.

REKLAMA

Zobacz również: Umowa o współpracy handlowej - WZÓR UMOWY

Handlowa umowa międzynarodowa – prawo właściwe

Gdy dochodzi do sporu pomiędzy stronami takiej umowy, podstawowy problem jaki się pojawia, to określenie prawa właściwego, czyli inaczej mówiąc wskazanie, którego kraju prawo będzie miało zastosowanie do danej umowy. Przedsiębiorcy najczęściej nie mają świadomości, że w przypadku takich umów międzynarodowych w grę wchodzą porządki prawne dwóch krajów, a dodatkowo zastosowanie mogą mieć konwencje międzynarodowe. Najważniejszą kwestią, która zwykle odmiennie uregulowana jest w różnych porządkach prawnych, jest chociażby termin przedawnienia roszczeń. Już nawet w polskim Kodeksie cywilnym w ramach różnego rodzaju umów obowiązują inne terminy przedawnienia. W praktyce zdarza się, że przedsiębiorcy występują do sądu już z przedawnionym roszczeniem, opierając się o prawo swojego kraju, tymczasem, ostatecznie okazuje się że do danej umowy zastosowanie ma zupełnie inne prawo materialne. 

Umowa handlowa a właściwość sądu

Kolejny problem, jaki może się pojawić w związku z realizacją takiej umowy, to ustalenie do sądu którego kraju należy skierować swoje roszczenie. W tym przypadku również bez odpowiednich klauzul w umowie, zagadnienie to może być problematyczne, w szczególności gdy mamy do czynienia z kontrahentem spoza Unii Europejskiej.

Umowa handlowa po angielsku

Często zdarza się również, że umowy zawierane są w dwóch wersjach językowych, tak aby obie strony transakcji miały możliwość jej zrozumienia. Standardowym zapisem w tego rodzaju umowach powinna być klauzula określająca, która wersja językowa umowy jest wiążąca, w przypadku rozbieżności w obu wersjach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co powinna zawierać umowa handlowa?

Reasumując, do najważniejszych klauzul w umowach zawieranych w handlu międzynarodowym, poza specyfikacją towaru oraz wynagrodzenia należy zaliczyć określenie:

  • prawa właściwego dla umowy,
  • sposobu rozstrzygania sporów wynikających z umowy oraz
  • wiążącej wersji językowej umowy.

Wprowadzenie do umowy chociażby krótkich regulacji w tym zakresie pozwoli na uniknięcie wielu problemów w sytuacji, gdy realizacja kontraktu nie pójdzie tak, jak strony oczekiwały.

Kiedy przedsiębiorca może odmówić sprzedaży towaru lub usługi?

Kto w świetle polskiego prawa jest przedsiębiorcą?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA