W pierwszym kwartale 2023 r. liczba zarejestrowanych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wyniosła prawie 14 tysięcy. Sprawdź, jak krok po kroku tworzy się taką spółkę.
- KROK I: wybierz sposób rejestracji
- Dlaczego zaczynam od sposobu rejestracji spółki?
- KROK II: tworzenie umowy spółki
- KROK III: składanie wniosku do KRS
- KROK IV: wpis do KRS
- KROK V: działania po wpisie do KRS
KROK I: wybierz sposób rejestracji
W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, że spółkę z o.o. można założyć w Polsce na 2 sposoby:
- albo za pośrednictwem systemu S-24,
- albo za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych.
Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda procedura w obu tych wariantach i czym one się różnią odsyłam Cię do artykułu Jak założyć spółkę jawną. Procedura w przypadku sp. z o.o. jest analogiczna z tą istotną różnicą, że umowa spółki z o.o. musi być sporządzona przez notariusza, jeżeli wybierzesz rejestrację przez Portal Rejestrów Sądowych.
Dlaczego zaczynam od sposobu rejestracji spółki?
Przyczyną jest treść umowy spółki:
- w systemie S-24 wzór umowy jest w 80 % stały i można w nim dokonać niewielkich zmian,
- natomiast rejestrując spółkę sposobem tradycyjnym, czyli u notariusza, możesz wprowadzić do umowy rozwiązania, które zabezpieczą Twoją pozycję w spółce.
Kup książkę: Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian
KROK II: tworzenie umowy spółki
Niezależnie jednak od tego, który wariant wybierzesz, w trakcie tworzenia umowy spółki z o.o. musisz podjąć decyzję m.in. o tym:
- Jaka będzie nazwa spółki?
- W jakiej miejscowości spółka będzie miała siedzibę?
- Czym spółka będzie się zajmowała? (odpowiedni kod PKD możesz znaleźć na stronie: https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd)
- Ile będzie wynosił kapitał zakładowy spółki? O wymogach w zakresie kapitału zakładowego opowiadałam w artykule Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Jak będzie kształtowała się struktura własnościowa w spółce, czyli ile udziałów obejmie każdy ze wspólników?
- Na jaki czas spółka ma zostać powołana?
- Czy w spółce ma być tylko Zarząd i Zgromadzenie Wspólników, czy może również Rada Nadzorcza?
Jak zabezpieczyć swoje interesy w spółce?
Jeżeli zdecydujesz się na tworzenie spółki u notariusza, możesz wprowadzić do umowy dodatkowe rozwiązania, takie jak:
- możliwość dokapitalizowania spółki poprzez podwyższenie kapitału zakładowego – bez konieczności angażowania notariusza;
- wprowadzenie do umowy procedury związanej z prawem pierwszeństwa wspólnika do nabycia udziałów sprzedawanych przez innego wspólnika. Uchroni to przed wstąpieniem do spółki osoby niepożądanej, spoza spółki;
- zastrzeżenie w umowie spółki prawa przyciągania (tzw. klauzula „drag along”), które polega w skrócie na tym, że wspólnik, który chce sprzedać swoje udziały ma prawo „pociągnąć” za sobą pozostałych wspólników spółki;
- zabezpieczenie wspólników spółki w ten sposób, że w umowie zostanie przewidziana procedura prawa pociągnięcia (tzw. „tag along”), która umożliwi wspólnikom zażądanie od tego wspólnika, który pozyskał inwestora zewnętrznego, aby inwestor złożył również wszystkim pozostałym wspólnikom oferty nabycia udziałów na takich samych warunkach.
Oczywiście rozwiązań, które można wprowadzić do umowy jest znacznie więcej, a wymienione powyżej są tylko przykładowymi.
KROK III: składanie wniosku do KRS
Niezależnie od tego, czy rejestrujesz spółkę przez system S-24, czy Portal Rejestrów Sądowych, musisz złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o rejestrację tej spółki.
Oczywiście do wniosku należy dołączyć szereg dokumentów, w tym również stworzoną umowę spółki. Nie jest możliwe niestety kompletne wyliczenie tych dokumentów, ponieważ zależy to chociażby od liczby wspólników.
KROK IV: wpis do KRS
Jeżeli wszystkie poprzednie kroki zostały wykonane poprawnie sąd zarejestruje spółkę. Ponownie odsyłam Cię do materiału pod adresem Jak założyć spółkę jawną? ponieważ opisałam tam dalsze postępowanie w przypadku, gdy na etapie III popełniono błędy.
KROK V: działania po wpisie do KRS
Pamiętaj, że wpis do KRS nie kończy Twoich obowiązków, dalsze kroki, to m.in.:
- konieczność odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 14 dni od zawarcia umowy spółki;
- obowiązek przekazania urzędowi skarbowemu uzupełniających danych, jak np. numer rachunku bankowego, na formularzu NIP-8, w terminie 21 dni lub 7 dni w przypadku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne;
- rejestracja jako podatnik czynny VAT,
- zgłoszenie informacji o beneficjentach rzeczywistych spółki do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych w terminie 14 dni od rejestracji spółki.
W związku z zasadą jednego okienka, nie musisz martwić się z kolei o nr NIP i nr REGON, zostaną one nadane automatycznie wraz z rejestracją spółki.
Jeżeli zastanawiasz się jakie rozwiązania w umowie spółki będą dla Ciebie korzystne, zapraszam do kontaktu! Pomogę „uszyć na miarę” umowę dla Twojej spółki oraz we wszystkich pozostałych obowiązkach związanych z rejestracją.
Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact
Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 1 lipca 2023 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.
Polecamy: „Bezpieczna optymalizacja podatkowa”