REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedawnienie roszczeń przedsiębiorców w 2022 r. Do kiedy pozew?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Rafał R. Wasilewski
doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawa gospodarczego Kancelaria Radcy Prawnego dr Rafał R. Wasilewski
Przedawnienie roszczeń przedsiębiorców w 2022 r. Do kiedy pozew?
Przedawnienie roszczeń przedsiębiorców w 2022 r. Do kiedy pozew?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Które roszczenia związane z działalnością gospodarczą przedawnią się z końcem 2022 r.? Do kiedy najlepiej złożyć pozew za nieopłacone faktury i o inne należności?

Działalność gospodarcza a koniec roku

Mamy już połowę listopada. To czas, w którym niektórzy już wyczekują świąt oraz końca roku. Prowadząc działalność gospodarczą trzeba jednak uważać na zakończenie roku. Może okazać się, że w nowym roku utracimy możliwość odzyskania należności od dłużników albo przynajmniej będzie to o wiele trudniejsze.

REKLAMA

Przedawnienie

O przedawnieniu mówimy w prawie cywilnym wtedy, gdy nasze roszczenia majątkowe (zwykle chodzi o jakiś dług pieniężny, jak np. niezapłacona faktura) mogą zostać nieuregulowane (dłużnik może uchylić się od zaspokojenia wierzyciela). Stanowi o tym art. 117 Kodeksu cywilnego. Nasz dłużnik będzie mógł zignorować wezwanie do zapłaty, a przed sądem powołać się właśnie na przedawnienie. Sąd co do zasady będzie musiał uwzględnić taki zarzut i oddali pozew. W przypadku roszczeń przeciwko konsumentom, konsument nawet nie będzie musiał zarzucać w sądzie przedawnienia – obecnie sąd z urzędu ma obowiązek sprawdzić, czy roszczenie przeciwko konsumentowi jest przedawnione, a jeżeli tak – uwzględnić przedawnienie.

Koniec przedawnienia w 2022 r.

Po zmianie przepisów Kodeksu cywilnego w 2018 r. ogólne terminy przedawnienia z art. 118 Kodeksu cywilnego wynoszą:

  • 3 lata dla roszczeń związanych z działalnością gospodarczą;
  • 3 lata dla roszczeń o świadczenia powtarzające się (np. czynsz, odsetki);
  • 6 lat – termin podstawowy.

Co ważne, jeżeli termin przedawnienia nie jest krótszy niż 2 lata, to jego koniec przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego (sobota, 31 grudnia 2022 r.).

O ile przyjęło się, że obecnie terminy, których termin przypada w sobotę nie mogą się skończyć w sobotę ani dzień wolny od pracy – niedziela, święto (art. 115 Kodeksu cywilnego), o tyle w tym konkretnym przypadku trzeba uważać. Nawet wśród autorytetów z zakresu prawa cywilnego nie ma zgody, czy przepis przewidujący takie „przejście” końca terminu dotyczy także przedawnienia. Zdania są podzielone, a Sąd Najwyższy w zasadzie wypowiedział się w tej materii raz (przyjmując, że w przypadku roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej do obliczania końcu terminu przedawnienia stosuje się wspomniany art. 115 Kodeksu cywilnego – wyrok SN z 13.04.2007 r., III CSK 409/06)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że z końcem bieżącego roku przedawnią się roszczenia związane z działalnością gospodarczą, które były wymagalne w 2019 r. (1.01. – 31.12.2019 r.).

Przedawnienie obejmie także nowsze wierzytelności, jeżeli termin przedawnienia jest krótszy. Dla przykładu, roszczenia związane z umowami sprzedaży czy umowami o świadczenie usług w ramach działalności gospodarczej przedawniają się w terminie 2 lat. W konsekwencji nieopłacone faktury za sprzedaż towarów przedawnią się co wymagalnych należności z 2020 r. (1.01. – 31.12.2020 r.).

Jakie roszczenia związane z prowadzeniem firmy przedawnią się z końcem roku 2022? Są to przede wszystkim:

  • nieopłacone faktury z tytułu sprzedaży towarów z 2020 r.;
  • nieopłacone faktury z tytułu świadczenia usług (ogólnie) z 2020 r.;
  • należności z tytułu umowy o dzieło oddane w 2020 r. lub które miało w 2020 r. zostać oddane;
  • należności z tytułu umowy zlecenia z 2020 r.;
  • należności z tytułu umowy kontraktacji, gdy spełnienie świadczenia przez producenta nastąpiło w 2020 r. albo miało zostać wówczas spełnione;
  • wiele roszczeń na podstawie przepisów Kodeksu morskiego co do roszczeń z 2020 r.;
  • odsetki z 2019 r.;
  • rekompensata za koszty odzyskiwania należności z 2019 r.;
  • (co do zasady) roszczenia z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji z 2019 r.;
  • roszczenia związane z działalnością gospodarczą na zasadach ogólnych tj. na podstawie art. 118 k.c., jeżeli brak jest szczególnego terminu przedawnienia – z 2019 r.

Co zrobić przed upływem biegu przedawnienia?

Aby nie stracić możliwości odzyskania swoich należności, warto przerwać bieg terminu przedawnienia. Sposobów jest kilka. Przede wszystkim jest to wniesienie pozwu. Pozew można złożyć samodzielnie albo zlecić reprezentację w sprawie adwokatowi czy radcy prawnemu. Jeżeli nie zdążymy przed końcem roku, to jest szansa, że nie będziemy stratni – przedawnione wierzytelności mogą być pod pewnymi warunkami skutecznie potrącone. Warto zapamiętać, że obecnie nie przerywa (a jedynie zawiesza) biegu przedawnienia złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Z aplikacją mObywatel na wybory prezydenckie. Warto skorzystać z e-usługi Wybory

Aplikacja mObywatel odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Użytkownicy mogą za jej pomocą sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, a przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym.

Deregulacja Brzoski 2025: najważniejsze zmiany i korzyści dla Polaków [LISTA]

Deregulacja Rafała Brzoski nabiera tempa. To pierwsza na tak dużą skalę współpraca przedsiębiorców z rządem nastawiona na szybkie wprowadzenie zmian w przepisach prawa. Oto lista najważniejszych zmian i korzyści dla Polaków.

Żałoba narodowa a flaga państwowa. Jak ją prawidłowo wywiesić?

Jaka jest podstawa prawna wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium kraju? Kto może ją wprowadzić? Jak prawidłowo wywiesić flagę państwową na czas żałoby narodowej? 26 kwietnia 2025 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie obowiązywała żałoba narodowa.

Brzoska: reguła 1 in 2 out. Deregulacja [SprawdzaMY]

Rafał Brzoska proponuje stałą regułę tworzenia nowego prawa: 1 in 2 out. Chodzi o to, że każdy nowy akt prawny ma powodować wyeliminowanie 2 innych. Ma to na celu pozbycie się najstarszych, nieobowiązujących lub nieprzystających od obecnych czasów przepisów. To byłby największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 1989 roku.

REKLAMA

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij

Wybierasz się na majówkę? Lepiej o tym nie zapomnij. Koszty, który mogą nas spotkać na skutek wydarzeń i różnych wypadków, które mogą mieć miejsce podczas majówki, mogą być ogromne. Nawet do kilkuset euro. Nie warto ryzykować.

Sejm na żywo 24 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa. Zbigniew Ziobro nie stawił się na przesłuchanie

Na dziś wezwano na przesłuchanie Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości w latach 2015-2023, prokuratora generalnego w latach 2016-2023. Został on wezwany w celu złożenia zeznań.

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki?

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki? Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172). Projekt jest po uzgodnieniach, opiniowaniu i konsultacjach publicznych. Projekt uwzględnia m.in. uwagi samorządowców w zakresie wyodrębnienia nowej podgrupy w ramach stanowiska marszałka województwa – marszałka województwa w województwie powyżej 3 mln mieszkańców.

Zasiłek okresowy i zasiłek celowy z MOPS 2025 [Przykład]

Zasiłek okresowy i celowy są ważnymi świadczeniami wypłacanymi przez ośrodki pomocy społecznej. Ile wynoszą i jakie kryteria trzeba spełnić? Co zmieniło się w 2025 roku? Czym różnią się te dwie formy pomocy? Oto aktualne zasady i kryteria!

REKLAMA

MRPiPS wprowadzi zmiany w opiece nad dziećmi poniżej trzeciego roku życia

MRPiPS zamierza wprowadzić zmiany w zakresie opieki wczesnodziecięcej. Reforma będzie dotyczyć m.in. dostępu finansowego do opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, głównie poprzez wsparcie finansowe realizowane ustawą Aktywny Rodzic. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych.

Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie po stronie pijanych kierowców i prowadzących pod wpływem narkotyków. Koniec z obligatoryjnym, dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów

W dniu 23 kwietnia 2025 r., Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt P 3/17), w którym uznał art. 42 par. 4 kodeksu karnego – w zakresie, w jakim zobowiązuje on sąd do orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych – za niezgodny z Konstytucją. Ustawodawca nie może bowiem zastępować sądu w jego działalności orzeczniczej i wymierzaniu kary, biorąc pod uwagę wyłącznie fakt popełnienia danego czynu zabronionego, a już nie – cechy konkretnego sprawcy, okoliczności czynu oraz stopień zawinienia.

REKLAMA