REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Umowa licencyjna a zasada swobody umów
Umowa licencyjna a zasada swobody umów

REKLAMA

REKLAMA

Regulacja prawa cywilnego normująca tzw. zasadę swobody umów ma również swoje zastosowanie w prawie autorskim. W przedmiotowej gałęzi prawa zasada swobody umów jest szczególnie zauważalna z uwagi na brak bezwzględnie obowiązujących norm dotyczących zawierania i realizowania umów autorskich. W niniejszym artykule radca prawny Bartłomiej Niezabitowski przedstawi najważniejsze aspekty zagadnienia związanego z przedmiotową zasadą w związku z umowami licencyjnymi.

Czym jest zasada swobody umów?

Zasada swobody umów ma swoje zastosowanie nie tylko w prawie cywilnym, ale również w prawie autorskim. Przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytanie – czym jest zasada swobody umów? Oznacza ona, że strony mogą kształtować istniejący między sobą stosunek prawny wedle własnej woli – strony samodzielnie decydują w jaki sposób chcą ułożyć swój zakres praw i obowiązków. Jednakże, niniejsza zasada nie ma bezwzględnego charakteru i doznaje ona pewnych ograniczeń w postaci właściwości danego stosunku zobowiązaniowego, przepisów prawa czy też tzw. zasad współżycia społecznego.

REKLAMA

Określenie pól eksploatacji w umowie licencyjnej – warunek ważności umowy

Umowa licencyjna obejmuje pola eksploatacji jednoznacznie w niej określone, np. dźwiękowy zapis cyfrowy, publiczne odtworzenie, nadawanie przez stacje radiowe i telewizyjne. Skutkiem zawarcia takiej umowy jest otrzymanie przez licencjobiorcę prawa do eksploatacji danego utworu na określonych w treści umowy polach. Sąd Najwyższy w swoich wyrokach (z dnia 8 listopada 2000 r. sygn. V CKN 693/00; z dnia 23 września 2004 r. sygn. III CK 400/03) jednoznacznie wskazał, iż określenie pól eksploatacji w treści umowy autorskiej stanowi swoiste essentialia negotii umowy, tj. elementy podmiotowo istotne dla danej czynności jaką jest zawarcie takiej umowy. Mając to na względzie, niezbędnym jest skonkretyzowanie w umowie licencyjnej, jakich pól eksploatacji ona dotyczy.
W doktrynie przyjęło się stanowisko, iż brak wyszczególnienia w umowie licencyjnej pól eksploatacji pociąga za sobą nieważność całej umowy. Sedno umowy licencyjnej stanowi udzielenie upoważnienia do korzystania z utworu na konkretnych polach eksploatacji. W przypadku braku ich wskazania należy przyjąć, że nie zostało określone, do czego licencjobiorca został upoważniony. Wobec powyższego, strony umowy licencyjnej mają obowiązek określenia pól eksploatacji, wyłączenie tego obowiązku nie jest możliwe. Co istotne, niedozwolone jest zakreślanie w umowie pól eksploatacji nieznanych w chwili jej zawierania – takie postanowienie jest bezskuteczne.

Oznaczenie utworu w umowie licencyjnej

Strony umowy licencyjnej zobowiązane są do wskazania konkretnego przedmiotu tych uprawnień, np. czy będzie to kompozycja muzyczna czy jej fragment. Z uwagi na fakt, że każda umowa wymaga określenia przedmiotu świadczenia, taki obowiązek ciąży także na stronach umowy licencyjnej.
W przypadku takiej umowy przedmiot świadczenia stanowi autorskie prawo majątkowe. Nie ma ono niezależnego charakteru, bowiem jego zakres uzależniony jest od charakteru konkretnego utworu. Poprzez udzielenie licencji licencjodawca upoważnia licencjobiorcę do korzystania z określonego uprawnienia autorskiego. W doktrynie zostało przyjęte, że określenie przedmiotu świadczenia nie może nastąpić jedynie przez wskazanie kategorii uprawnień. Cechy i charakterystyka utworu powinny zostać oznaczone w taki sposób, aby wyodrębnienie i identyfikacja wskazanego dzieła spośród innych było wykonalne i możliwe.

Podsumowanie

Jak zostało wskazane powyżej, skonstruowanie profesjonalnej umowy licencyjnej wymaga znajomości nie tylko przepisów prawa, ale również m.in. właściwości stosunku zobowiązaniowego. Chcąc zabezpieczyć swoje interesy, zarówno od strony licencjodawcy jak i licencjobiorcy, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z fachowej pomocy prawnika specjalizującego się w prawie autorskim, który pomoże sporządzić umowę licencyjną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bartłomiej Niezabitowski, Radca Prawny

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w 2025 r.? Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy w 2025 r.? Co ze zmianą czasu w 2026 r.? Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r.? Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny w 2026 r.? Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Czy można pobierać równolegle zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny?

Kobiety mogą kończyć pracę godzinę wcześniej lub zaczynać godzinę później. Wystarczy złożenie pracodawcy oświadczenia [WZÓR]. Za odmowę – nawet 30 tys. zł grzywny dla pracodawcy

Kobiety karmiące swoje dziecko piersią – mają prawo do dwóch dodatkowych półgodzinnych (lub odpowiednio - 45-minutowych) przerw w pracy. Na wniosek pracownicy – przerwy te mogą być wykorzystywane łącznie, co w praktyce oznacza, że kobieta może kończyć pracę godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) wcześniej lub zaczynać ją godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) później. Pracodawca nie ma przy tym prawa wymagać od pracownicy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, a za odmowę udzielania jej ww. przerw – grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

REKLAMA

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

Tego dokumentu pracodawca nie może od ciebie żądać. Pracodawcy często popełniają ten błąd i nie wiedzą, że ich prawa są ograniczone

Pracodawca jest silniejszą, bo profesjonalną stroną stosunku pracy. Jednak nie oznacza to, że pracownik musi zgadzać się na wszystkie przedstawiane mu przez niego żądania. W praktyce pracodawcy pełniący funkcję płatnika, często popełniają ten błąd i żądają złożenia dokumentów, choć nie mają do tego prawa.

REKLAMA