Sposób na kryzys: zabezpieczenie wierzytelności

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Jak zabezpieczyć wierzytelności firmy? fot. Fotolia
Zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego zabezpieczenie wierzytelności jest istotnym elementem działalności przedsiębiorców. W kontaktach z kontrahentami warto zabezpieczyć się hipoteką, zastawek, czy nawet wekslem.

Ograniczanie ryzyka

Ryzyko jest immanentną cecha każdej działalności gospodarczej. Zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego, kiedy to nasilają się takie zjawiska jak zatory płatnicze mogące być często bezpośrednią przyczyną niewypłacalności, a w konsekwencji upadłości wielu podmiotów gospodarczych.

Sprzedając na kredyt produkty naszemu partnerowi ryzykujemy, iż w przypadku jego upadłości możemy otrzymać jedynie część należności.

Częściowym remedium na takie zagrożenie może być  odpowiednie zabezpieczenie naszych wierzytelności. W określonych sytuacjach pozwoli nam to na szybkie zasądzenie roszczeń w sądzie, jak również może nas postawić w uprzywilejowanej sytuacji w stosunku do innych wierzycieli naszego dłużnika.

Zabezpieczenie wekslem

Jedną z popularniejszych form zabezpieczenia wierzytelności jest wystawienie weksla. W określonych sytuacjach może on być panaceum na niesolidnego dłużnika, który wstrzymuje spłatę swoich długów, tym samym odcinając nas od terminowego dopływu środków finansowych. Zaletą weksla jest przede wszystkim szybkość dochodzenia roszczeń w sądzie. Zobowiązania wekslowe mogą być bowiem dochodzone w postępowaniu nakazowym, gdzie sprawdzane są jedynie warunki formalne związane z wekslem, a druga strona nie bierze udziału w postępowaniu (jej potencjalny udział zaczyna dopiero się w postępowaniu związanych ze sformułowaniem przez nią zarzutów co do nakazu zapłaty). Tak wystawiony nakaz zapłaty stanowi tytuł zabezpieczenia, a po upływie dwóch tygodni od doręczenia pozwanemu może być wdrożony do postępowania egzekucyjnego (nie ma przy tym znaczenia nawet to, że pozwany wniesienie zarzuty).

W określonych sytuacjach na wniosek pozwanego sąd może wstrzymać jego wykonalność.

Zobacz: Dochodzenie roszczeń z weksla

Hipoteka i zastaw

Innym sposobem zabezpieczenia jest możliwość ustanowienia hipoteki albo zastawu na składnikach majątku dłużnika. W tym jednak wypadku przeważnie jednak dłużnik musi dysponować określonym majątkiem (nieruchomością przy hipotece i ruchomością przy zastawie).

Możliwe jest zabezpieczenie wierzytelności poprzez ustanowienie hipoteki lub zastawu na przedmiotach majątkowych innej osoby, niż dłużnik.

Takie zabezpieczenie daje bardzo istotną przewagę. Zaspokojenie z przedmiotu obciążonego hipoteką lub zastawem będzie możliwe niezależnie od tego czyją własnością on się stanie. Tym samym wierzyciel hipoteczny może przykładowo zaspokoić się z nieruchomości, którą jego dłużnik dawno już sprzedał innej osobie.

Co więcej takie zabezpieczenie daje przywileje także w przypadku upadłości dłużnika. W tym też tkwi olbrzymia zaleta zabezpieczenia rzeczowego, czyli zastawu, zastawu rejestrowego, zastawu skarbowego, hipoteki, czy też hipoteki morskiej. Zgodnie z art. 336 Prawa upadłościowego i naprawczego wierzytelności nimi zabezpieczone zostaną jako pierwsze zaspokojone z tych rzeczy, które były obciążone zastawem, czy hipoteką. Kwoty pozostałe po zaspokojeniu tych wierzytelności wchodzą do funduszów masy upadłości i będą przysługiwały pozostałym wierzycielom.

Zobacz serwis: Upadłość

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...