Sposób na kryzys: zabezpieczenie wierzytelności
REKLAMA
REKLAMA
Ograniczanie ryzyka
Ryzyko jest immanentną cecha każdej działalności gospodarczej. Zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego, kiedy to nasilają się takie zjawiska jak zatory płatnicze mogące być często bezpośrednią przyczyną niewypłacalności, a w konsekwencji upadłości wielu podmiotów gospodarczych.
REKLAMA
Sprzedając na kredyt produkty naszemu partnerowi ryzykujemy, iż w przypadku jego upadłości możemy otrzymać jedynie część należności.
Częściowym remedium na takie zagrożenie może być odpowiednie zabezpieczenie naszych wierzytelności. W określonych sytuacjach pozwoli nam to na szybkie zasądzenie roszczeń w sądzie, jak również może nas postawić w uprzywilejowanej sytuacji w stosunku do innych wierzycieli naszego dłużnika.
Zabezpieczenie wekslem
Jedną z popularniejszych form zabezpieczenia wierzytelności jest wystawienie weksla. W określonych sytuacjach może on być panaceum na niesolidnego dłużnika, który wstrzymuje spłatę swoich długów, tym samym odcinając nas od terminowego dopływu środków finansowych. Zaletą weksla jest przede wszystkim szybkość dochodzenia roszczeń w sądzie. Zobowiązania wekslowe mogą być bowiem dochodzone w postępowaniu nakazowym, gdzie sprawdzane są jedynie warunki formalne związane z wekslem, a druga strona nie bierze udziału w postępowaniu (jej potencjalny udział zaczyna dopiero się w postępowaniu związanych ze sformułowaniem przez nią zarzutów co do nakazu zapłaty). Tak wystawiony nakaz zapłaty stanowi tytuł zabezpieczenia, a po upływie dwóch tygodni od doręczenia pozwanemu może być wdrożony do postępowania egzekucyjnego (nie ma przy tym znaczenia nawet to, że pozwany wniesienie zarzuty).
W określonych sytuacjach na wniosek pozwanego sąd może wstrzymać jego wykonalność.
Zobacz: Dochodzenie roszczeń z weksla
Hipoteka i zastaw
Innym sposobem zabezpieczenia jest możliwość ustanowienia hipoteki albo zastawu na składnikach majątku dłużnika. W tym jednak wypadku przeważnie jednak dłużnik musi dysponować określonym majątkiem (nieruchomością przy hipotece i ruchomością przy zastawie).
Możliwe jest zabezpieczenie wierzytelności poprzez ustanowienie hipoteki lub zastawu na przedmiotach majątkowych innej osoby, niż dłużnik.
REKLAMA
Takie zabezpieczenie daje bardzo istotną przewagę. Zaspokojenie z przedmiotu obciążonego hipoteką lub zastawem będzie możliwe niezależnie od tego czyją własnością on się stanie. Tym samym wierzyciel hipoteczny może przykładowo zaspokoić się z nieruchomości, którą jego dłużnik dawno już sprzedał innej osobie.
Co więcej takie zabezpieczenie daje przywileje także w przypadku upadłości dłużnika. W tym też tkwi olbrzymia zaleta zabezpieczenia rzeczowego, czyli zastawu, zastawu rejestrowego, zastawu skarbowego, hipoteki, czy też hipoteki morskiej. Zgodnie z art. 336 Prawa upadłościowego i naprawczego wierzytelności nimi zabezpieczone zostaną jako pierwsze zaspokojone z tych rzeczy, które były obciążone zastawem, czy hipoteką. Kwoty pozostałe po zaspokojeniu tych wierzytelności wchodzą do funduszów masy upadłości i będą przysługiwały pozostałym wierzycielom.
Zobacz serwis: Upadłość
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat