UMOWA ZLECENIA ODZYSKANIA WIERZYTELNOŚCI
zawarta w dniu ....................... w .............................., pomiędzy:
......................................... z siedzibą w .................................... zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym w ..................................... – Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS ........................, reprezentowaną przez:
...........................................,
..........................................., zwanym dalej Zleceniodawcą,
a
......................................... z siedzibą w .................................... zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym w ..................................... – Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS ........................,
reprezentowaną przez:
...........................................,
..........................................., zwanym dalej Zleceniobiorcą.
Przedmiot umowy
§ 1
1. Zleceniodawca zleca, zaś Zleceniobiorca zobowiązuje się do dokonywania wszelkich czynności prawnych oraz faktycznych, mających na celu zgodne z prawem doprowadzenie do spłaty należności przez dłużników Zleceniodawcy (zwanych dalej dłużnikami).
2. Strony ustaliły, że czynności określone w ust. 1 dokonywane będą na podstawie każdorazowego pisemnego pełnomocnictwa Zleceniodawcy, określającego dokładnie dłużnika, wobec którego Zleceniobiorca dokonywać będzie czynności określonych w ust. 1, w imieniu i na rzecz Zleceniodawcy oraz wierzytelność przysługującą Zleceniodawcy względem tego dłużnika. Poszczególne pełnomocnictwa będą załącznikami do niniejszej umowy. Każde pełnomocnictwo otrzymywać będzie kolejny numer ewidencyjny, na który powoływać będą się strony w wykonywaniu niniejszej umowy.
Obowiązki Stron
§ 2
W wykonywaniu niniejszej umowy Zleceniobiorca zobowiązany będzie do dokonywania dozwolonych prawem czynności, obejmujących w szczególności:
a) prowadzenie negocjacji z dłużnikiem w zakresie wysokości i terminów spłaty zadłużenia,
b) stały monitoring spłaty należności,
c) regularnego (w odstępach nie dłuższych niż ............. dni) informowania Zleceniodawcy o przebiegu podjętych czynności i do składania co .............. dni, wskazanej przez Zleceniodawcę osobie, pisemnego sprawozdania z wykonania niniejszej umowy w odniesieniu do poszczególnych dłużników,
d) należytej staranności w zakresie reprezentowania praw i interesów Zleceniodawcy w trakcie negocjacji i innych czynności zmierzających do spłaty przez dłużników należności z których spełnieniem dłużnicy się spóźniają.
§ 3
1. Pełnomocnictwo, o którym mowa w § 1 ust. 2 nie obejmuje umocowania do:
a) podejmowania działań, których skutkiem byłoby umorzenie zobowiązania dłużnika lub uszczuplenie praw Zleceniodawcy w inny sposób,
b) przyjęcia innego świadczenia w zamian za należne (datio in solutum),
c) udzielania dalszego pełnomocnictwa osobie trzeciej do tych czynności, do których wymagane jest odrębne pełnomocnictwo,
d) wszczynania postępowania sądowego lub egzekucyjnego w stosunku do dłużnika.
2. Zleceniobiorca zobowiązuje się do przestrzegania ograniczeń umocowania określonych w ust. 1 pod rygorem odpowiedzialności odszkodowawczej wobec Zleceniodawcy.
§ 4
1. Pełnomocnictwo może być przez Zleceniodawcę w każdym czasie odwołane.
2. W wypadku odwołania pełnomocnictwa w odniesieniu do określonego dłużnika przed upływem ......................... dni od daty jego udzielenia, Zleceniodawca będzie zobowiązany do zwrotu Zleceniobiorcy zryczałtowanych kosztów zleconych czynności dokonanych do tej daty, w wysokości ................................... (słownie: ...............................................................) złotych, plus należny podatek VAT, chyba że odwołanie pełnomocnictwa przed tym terminem nastąpiło w wyniku naruszenia niniejszej umowy przez Zleceniobiorcę.
3. W wypadku odwołania pełnomocnictwa przez którąkolwiek ze stron, strony zobowiązane są do wzajemnych rozliczeń w terminie ....................... dni od daty wypowiedzenia, z zachowaniem trybu wypłaty wynagrodzenia określonego w § 6 umowy.
4. Zleceniobiorca zobowiązany jest w terminie 14 dni od daty odwołania pełnomocnictwa do zwrotu wszystkiego co otrzymał w wykonaniu niniejszej umowy, w szczególności zwrotu Zleceniodawcy wszelkich dokumentów, dowodów oraz przedmiotów, a także złożenia sprawozdania z wykonanych do dnia odwołania pełnomocnictwa czynności.
§ 5
1. Dłużnik dokonywał będzie zapłaty na rachunek Zleceniodawcy w Banku ................, nr rach. ....................................................
2. Zleceniodawca zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia Zleceniobiorcy o każdorazowej wpłacie należności od dłużnika, wobec którego Zleceniobiorca na mocy niniejszej umowy reprezentuje prawa Zleceniodawcy.
Wynagrodzenie Zleceniobiorcy
§ 6
1. Strony ustaliły, że Zleceniobiorcy przysługiwać będzie wynagrodzenie (zwane dalej wynagrodzeniem) za rezultat w postaci wpływu, w wyniku podjętych (zleconych) przez Zleceniodawcę czynności, zapłaty (lub innego zgodnego z niniejszą umową świadczenia) od dłużnika określonego w odpowiednim załączniku do niniejszej umowy, który określał będzie także wysokość tego wynagrodzenia.
2. Wynagrodzenie wypłacane będzie Zleceniobiorcy proporcjonalnie do uzyskanej przez Zleceniodawcę kwoty na poczet należności, której od dłużnika dochodzi w imieniu Zleceniodawcy.
3. Wynagrodzenie Zleceniobiorcy będzie płatne na podstawie faktury VAT wystawionej przez Zleceniobiorcę po dacie wpływu zapłaty od dłużnika na jego rachunek w ............................................., nr rach. ....................................................................................., w terminie 7 dni od daty jej wystawienia. Do wynagrodzenia doliczany będzie podatek VAT wg obowiązującej aktualnie wysokości.
Wypowiedzenie i rozwiązanie umowy
§ 7
1. Każda ze stron może rozwiązać niniejszą umowę za uprzednim ............................-dniowym pisemnym wypowiedzeniem. W tym wypadku z upływem okresu wypowiedzenia wszelkie udzielone Zleceniobiorcy pełnomocnictwa wygasają. Postanowienia o wzajemnych rozliczeniach stosuje się odpowiednio.
2. Każda ze stron może rozwiązać niniejszą umowę ze skutkiem natychmiastowym w razie rażącego naruszenia jej postanowień. Rozwiązanie umowy w tym trybie wymaga uprzedniego pisemnego upomnienia drugiej strony wskazującego rodzaj naruszenia oraz wyznaczającego co najmniej 7-dniowy termin do jego zaniechania.
Tajemnica
§ 8
1. Każda ze stron jest zobowiązana do zachowania tajemnicy co do postanowień niniejszej umowy.
2. Zleceniobiorca zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji dotyczących Zleceniodawcy lub jego dłużników, a które uzyskał w związku z wykonaniem niniejszej umowy.
Postanowienia końcowe
§ 9
1. Umowa została zawarta na czas nie określony.
2. Umowa wchodzi w życie z datą jej podpisania.
3. Wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszej umowy wymagają dla swej ważności formy pisemnej w postaci aneksu.
4. W sprawach nie uregulowanych postanowieniami niniejszej umowy zastosowanie mają odpowiednie przepisy, w szczególności przepisy Kodeksu cywilnego.
5. Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron.
.......................................... ...........................................
Zleceniodawca Zleceniobiorca
POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa zlecenia o odzyskanie wierzytelności