Umowa gwarancji bankowej - WZÓR UMOWY

Piotr Chmiel
rozwiń więcej
Umowa gwarancji bankowej jest pisemnym zobowiązaniem banku do zapłaty kwoty maksymalnej wskazanej w gwarancji (sumy gwarancyjnej), w przypadku gdy zleceniodawca gwarancji, na którego została wystawiona, nie wywiąże się ze swojego zobowiązania.


UMOWA GWARANCJI BANKOWEJ

zawarta w dniu ....................... w .............................., pomiędzy:

......................................... z siedzibą w .................................... zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym w ....................................... Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS ............................,

reprezentowaną przez:

...........................................,

..........................................., zwanym dalej Zleceniodawcą,


a

Bankiem ................................. z siedzibą w ..............................

Oddział  w .................................... przy ul. ................... nr .....,

reprezentowanym przez:

...........................................,

...........................................,

zwaną dalej Bankiem.


§ 1

Stosownie do wniosku z dnia ...................................... Bank zobowiązuje się udzielić gwarancji zapłaty przez Zleceniodawcę ......................................... na rzecz ............................................. z siedzibą w ......................... przy ul. ......................... nr ........ nr KRS .......................................... (zwanego dalej Beneficjentem), w kwocie: ..................... (słownie: ...................................) złotych z tytułu kontraktu nr ............ (zwanego dalej kontraktem), którego przedmiotem jest ..................................................................

§ 2

1. Zobowiązanie z tytułu gwarancji jest nieodwołalne.

2. Strony określają czas obowiązywania gwarancji na okres od dnia .................................. do dnia ..........................................

3. W okresie, o którym mowa w ust. 2, Zleceniodawca zobowiązuje się informować Bank o wszelkich zmianach wprowadzonych do kontraktu.

§ 3

1. Z tytułu udzielenia gwarancji, Zleceniodawca zobowiązuje się zapłacić Bankowi prowizję  w wysokości ................%.

2. Wydanie gwarancji jest uzależnione od zapłacenia prowizji.

§ 4

1. Bank zobowiązuje się pokryć z własnych środków zobowiązanie, o którym mowa w § 1, na pierwsze pisemne żądanie Beneficjenta gwarancji, bez badania jego zasadności.

2. Wypłacone środki Bank potraktuje jako zadłużenie w kredycie krótkoterminowym w rachunku bieżącym.

3. Zadłużenie, o którym mowa w ust. 2, oprocentowane będzie według zmiennej stopy procentowej, obowiązującej w Banku w okresie istnienia tego zadłużenia.

4. Zadłużenie, o którym mowa w ust. 2, Zleceniodawca zobowiązany jest spłacić w terminie ............ dni od jego powstania. W przeciwnym razie, kwota zadłużenia przeniesiona zostanie na rachunek zadłużenia przeterminowanego.

5. Od zadłużenia przeterminowanego, o którym mowa w ust. 4, Bank pobierać będzie odsetki w wysokości ..........-krotności podstawowej stopy procentowej obowiązującej w czasie istnienia przeterminowanego zadłużenia. Oprocentowanie to będzie mieć charakter zmienny.

§ 5

1. Warunkiem udzielenia gwarancji jest ustanowienie przez Zleceniodawcę  zabezpieczenia wierzytelności Banku w postaci hipoteki umownej w kwocie ................................ na nieruchomości należącej do Zleceniodawcy położonej w ................................ przy ul. .................................. nr .........., objętej księgą wieczystą nr KW ..................... prowadzoną przez Sąd Rejonowy w .............................................................................................

2. Koszty ustanowienia hipoteki, o której mowa w ust. 1,  ponosi Zleceniodawca.

§ 6

Zleceniodawca – na postawie art. 97 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz.U. Nr 140, poz. 939 z późn. zm.) – poddaje się egzekucji kwot wypłaconych z tytułu udzielonej gwarancji i z tytułu wszelkich innych kosztów i należności Banku, na pierwsze żądanie Banku celem pełnego zaspokojenia wierzytelności Banku zgodnie z warunkami niniejszej umowy.

§ 7

W razie stwierdzenia przez Bank, że warunki udzielenia gwarancji nie zostały dotrzymane lub jeżeli zdaniem Banku Zleceniodawca utraci zdolność kredytową, Bank może zażądać ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia wierzytelności z tytułu udzielonej gwarancji.

§ 8

1. Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej, pod rygorem nieważności.

2. Zmiana oprocentowania określonego w § 4 ust. 3 i ust. 5 następuje w drodze jednostronnego pisemnego oświadczenia Banku.

§ 9

W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie postanowienia obowiązującego w Banku Regulaminu Udzielania Gwarancji i Poręczeń, przepisy Prawa bankowego oraz Kodeksu cywilnego.

§ 10

Spory pomiędzy stronami rozstrzyga sąd właściwy ze względu na siedzibę Banku.

§ 11

Umowa niniejsza została sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednej dla każdej ze stron.




..........................................          ...........................................
             Zleceniodawca                                 Bank

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa gwarancji bankowej

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...