Jak powinna wyglądać umowa kupna – sprzedaży auta
REKLAMA
REKLAMA
Umowa kupna-sprzedaży powinna być sporządzona, w co najmniej dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Przepisy k.c. nie wymagają formy pisemnej, co oznacza, że może być zawarta również w formie ustnej. Warto jednak zachować formę pisemną, ponieważ bywa to pomocne np. przy przerejestrowaniu samochodu na nowego właściciela.
REKLAMA
Umowa nie musi zostać wydrukowana – może zostać sporządzona odręcznie nawet na kawałku papieru. Wymóg jednobrzmiących egzemplarzy nie odnosi się do strony wizualnej umowy, chodzi tu o to by treść zawarta w obu egzemplarzach była taka sama. Każdy z egzemplarzy musi zawierać podpisy obu stron lub ich upoważnionych przedstawicieli.
Elementy umowy
W umowie sprzedawca przenosi własność samochodu na kupującego i zobowiązuje się także do jego wydania. Kupujący zaś zobowiązuje się do odebrania auta i zapłaty uzgodnionej ceny.
Sporządzenie umowy należy zacząć od określenia stron, czyli kupującego i sprzedającego (może być ich kilku). Stroną umowy może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna. W umowie należy podać następujące dane:
- data sprzedaży auta;
- w przypadku osób fizycznych – imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, PESEL;
- w przypadku osoby prawnej – nazwa, adres siedziby, REGON;
- przedmiot umowy czyli opis pojazdu – marka, model, rok produkcji, numer VIN (nadwozia), kolor, aktualny przebieg, numer rejestracyjny, pojemność silnika itp.
- cenę pojazdu – określona liczbowo i słownie;
- podpisy stron.
REKLAMA
Wskazując przedmiot umowy warto go opisać jak najdokładniej. W przypadku gdy auto posiada jakiś widoczny defekt, np. wgniecenie w bocznych drzwiach, warto o tym wspomnieć w opisie. Wskazane także jest zaznaczenie co jest sprzedawane wraz z samochodem np. dodatkowy komplet opon, kluczyków czy wyposażenie.
Nie podanie ceny pojazdu w umowie sprawia, że jest ona bezskuteczna. Samo jej podanie jest jednak niewystarczające – należy zaznaczyć także w jaki sposób zostanie dokonana zapłata (np. do rąk sprzedawcy, czy na wskazany rachunek bankowy).
Kluczowym elementem są także podpisy wszystkich stron na obu egzemplarzach umowy. Umowa może być także zawarta za pośrednictwem upoważnionego pełnomocnika – w takim wypadku podpis jest składany przez pełnomocnika.
Zadatek lub zaliczka
W umowie może znaleźć się także zapis o zadatku lub zaliczce, którą kupujący ma wnieść na poczet sprzedawcy. Nie należy mylić ze sobą tych dwóch pojęć ponieważ niosą ze sobą inne skutki prawne.
Zaliczka stanowi część ceny, która jest opłacana jeszcze przed wykonaniem umowy. Jeżeli umowa dojdzie do skutku to zaliczka jest zaliczana na poczet wynagrodzenia sprzedawcy. Jeżeli umowa nie dojdzie do skutku (nie ważne z jakiego powodu), zaliczka podlega zwrotowi, w takiej kwocie w jakiej została opłacona.
Zobacz też: Roszczenia z umowy o świadczenie usług
REKLAMA
Zadatek natomiast to pewna forma zabezpieczenia wykonania umowy. W przypadku gdy kupujący wnosi zadatek ma prawo oczekiwać, że umowa zostanie wykonana – jeżeli tak się stanie to zadatek będzie zaliczony na poczet wynagrodzenia sprzedawcy. Jeżeli natomiast do wykonania umowy niedojdzie bo np. sprzedawca sprzedał pojazd komuś innemu, kupujący, który wniósł zadatek może ubiegać się o zwrot zadatku w podwójnej wysokości.
Lepszym zabezpieczeniem jest więc zadatek, ponieważ sprzedawcy nie opłaca się nie wykonywać umowy, a kupujący chce wykonać umowę ponieważ inaczej straci zadatek. Należy jednak pamiętać o tym by wyraźnie zaznaczyć w umowie, że suma przekazywana przy zawarciu tej umowy stanowi zadatek.
Wpis o zapoznaniu się ze stanem pojazdu
W umowach kupna-sprzedaży samochodu często znajduje się wpis o zapoznaniu się ze stanem pojazdu. Brzmi on mniej więcej tak: sprzedający oświadcza, że pojazd nie ma wad technicznych, które są mu znane i o których nie powiadomił Kupującego, a Kupujący potwierdza znajomość stanu technicznego pojazdu.
Wpis ten nie wyłącza odpowiedzialności sprzedającego za wady specjalnie ukryte. Jeżeli nie wyłączono w umowie odpowiedzialności z tytułu rękojmi, kupujący może od razu albo odstąpić od umowy albo żądać obniżenia ceny.
Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat