REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy rękojmia za wady fizyczne częściowo idzie za rzeczą?

Czy rękojmia za wady fizyczne częściowo idzie za rzeczą?
Czy rękojmia za wady fizyczne częściowo idzie za rzeczą?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sąd Najwyższy uchwałą składu 7 sędziów podjął bardzo istotną uchwałę, mianowicie darowizna udziału we współwłasności rzeczy ruchomej przez jednego ze współwłaścicieli na rzecz drugiego powoduje – jeżeli umowa darowizny nie stanowi inaczej - przejście na obdarowanego uprawnienia do odstąpienia od umowy sprzedaży, na podstawie której doszło do nabycia współwłasności rzeczy (III CZP 64/15).

Uchwała ta jest o tyle istotna, że wprowadza pewien porządek, gdyż od lat istniały rozbieżności zarówno w orzecznictwie sądowym, jak i w doktrynie. Z całą pewnością jest dobrą i ważną informacją dla konsumentów.

REKLAMA

Stan faktyczny

Ojciec z synem kupili wspólnie samochód. Po zawarciu przez nich umowy sprzedaży powstał oczywiście stosunek współwłasności rzeczy sprzedanej. Po ok. 6 miesiącach od zawarcia umowy sprzedaży została zawarta umowa darowizny, w której ojciec darował swój udział synowi. Na podstawie tej umowy rzecz stała się wyłączną własnością syna, który w styczniu 2013 r. odstąpił od umowy sprzedaży w całości. Wówczas zażądał zwrotu uiszczonej ceny oraz odszkodowania w zakresie ujemnego interesu umowy.

Zobacz też: Rękojmia czy gwarancja?

Stanowisko Sądu Okręgowego

Zdaniem SO powód jak najbardziej mógł skorzystać z prawa odstąpienia od umowy sprzedaży w zakresie przysługującego mu udziału. Wątpliwości SO wzbudził fakt czy powód miał prawo odstąpić od umowy sprzedaży samochodu w całości (czy darczyńca przeniósł na swojego syna – obdarowanego wynikające z rękojmi za wady rzeczy fizycznej uprawnienie do odstąpienia od umowy sprzedaży).

Stanowisko Sądu Najwyższego

SN uznał, że uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy są przypisane do osoby, a nie do rzeczy. Uchwała ta dotyczy sytuacji, w której to obdarowany jest korzystającym z praw. Zdaniem Sądu przejście uprawnień z rękojmi na następców prawnych na podstawie umowy (np. sprzedaży, zamiany, darowizny) może wynikać z uzgodnień z następnym nabywcą rzeczy. Ponadto SN stwierdził, że do przeniesienia uprawnień z rękojmi można stosować przepisy o przelewie. Zgodnie z art. 509 Kodeksu cywilnego można przelać nie tylko wierzytelność, ale również poszczególne uprawnienia, które się na nią składają. Przelew uprawnień z tytułu rękojmi z natury rzeczy nie może być dokonany bez przeniesienia własności rzeczy. Przelew bez przeniesienia własności mijałby się z celem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opracowano na podstawie Postanowienia SN z dnia 21.10.2015 r. (sygn. akt III CZP 64/15)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niepełnosprawność i ciężka choroba. Co przysługuje, gdy ZUS odmówił renty?

Jakie są aktualnie możliwości wsparcia finansowego dla osób w ciężkiej sytuacji zdrowotnej po odmowie przyznania renty chorobowej? Takie zapytanie wpłynęło do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MEN zbada, jak korzystać ze smartfonów w szkołach. Będzie zakaz?

60 proc. szkół w Polsce zdecydowało się na całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych przez uczniów. W 2025 r. MEN planuje przeprowadzenie badań dotyczących sposobów uregulowania przez szkoły zasad korzystania ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych.

Najatrakcyjniejszy benefit dla pracownika? Pokolenie Z redefiniuje priorytety

Jak pokazuje najnowsze badanie Pracuj.pl dla pracowników młodego pokolenia coraz ważniejsze jest wsparcie psychologiczne. Ten benefit najmocniej wyróżnia „Zetki” na rynku pracy. Jakim oczekiwaniom będą musieli sprostać pracodawcy?

MSWiA: Żołnierz, który chce służyć jako policjant ma gorzej niż policjant, który chce zostać żołnierzem [wystąpienie RPO]

RPO problemy żołnierzy zawodowych przedstawił MSWiA. W skrócie chodzi o to, że żołnierz, który chce się stać policjantem ma gorzej niż policjant, który chce zostać żołnierzem

REKLAMA

Rumunia przegoniła Polskę - jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych wśród krajów UE

Rumunia przegoniła Polskę pod względem PKB na mieszkańca według parytetu siły nabywczej. Ten kraj jest daleko przed Węgrami, Chorwacją i Grecją. Od wstąpienia do UE w 2007 r. Rumunia odnotowała jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych wśród krajów członkowskich.

Będzie jeden bezpłatny dziennik elektroniczny? MEN wyjaśniło jak wygląda sytuacja. Od kiedy rodzice nie będą musieli płacić?

W odpowiedzi na interpelację MEN przypomniało, jakie przepisy regulują zasady korzystania z dziennika elektronicznego. Poinformowało też, że rozważane jest wprowadzenie jednego w pełni bezpłatnego dziennik, z którego miałyby korzystać wszystkie placówki.

Dodatki do zasiłku rodzinnego 2026 r.

W ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych wymienione zostały dodatki do zasiłku rodzinnego. W 2024 r. wysokość dodatków podlegała weryfikacji. Ile wyniosą dodatki do zasiłku rodzinnego w 2026 r.?

Prof. Piotrowski: jeżeli przyjąć, że naruszenia konstytucji to zamach stanu - to wszyscy są zamachowcami

W rozmowie z Polską Agencją Prasową, prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z UW powiedział m.in.: "(...) należy przestrzegać postanowień konstytucji, ale jeśli chcemy powiedzieć, że ten, kto narusza konstytucję przy pewnym nasileniu tych przypadków, dopuszcza się zamachu na państwo, to zmierzamy w takim kierunku, w którym wszyscy są zamachowcami". "Nie ma takiego okresu, w którym konstytucja nie była naruszana" - dodał profesor Piotrowski.

REKLAMA

MEN: Prognoza zapotrzebowania na pracowników. Wiadomo, jaki zawód wybrać

Ministerstwo Edukacji Narodowej sporządziło prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Dzięki temu szkoły mogą zaplanować zawody, które będą uruchamiane w nowym roku szkolnym 2025/2026. Młodzi mogą zorientować się, jaką profesję warto wybrać. MEN zapowiada też dodatkowe środki dla szkół, które będą przygotowywać uczniów do wykonywania danych profesji.

Uczysz zawodu? Dostaniesz bon na 2500 złotych na zakup laptopa. Ministerstwo Cyfryzacji potwierdza, że takie wsparcie jest dostępne

Ruszyła kolejna tura składania wniosków o bon na zakup laptopa. I rodzą się kolejne pytania. Jedno z nich dotyczy sytuacji instruktorów praktycznej nauki zawodu. Czy będą mogli liczyć na wsparcie resortu cyfryzacji?

REKLAMA