REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedozwolone postanowienia umowne w umowach kredytowych z konsumentami. Czym są? Lista klauzul abuzywnych

Niedozwolone postanowienia umowne w umowach kredytowych z konsumentami. Czym są? Lista klauzul abuzywnych
Niedozwolone postanowienia umowne w umowach kredytowych z konsumentami. Czym są? Lista klauzul abuzywnych

REKLAMA

REKLAMA

Czym są niedozwolone postanowienia umowne? Czy klauzule abuzywne wiążą konsumenta? Gdzie można znaleźć listę klauzul abuzywnych stosowanych przez banki w umowach kredytów walutowych?

Czym są niedozwolone postanowienia umowne?

Pojęcie niedozwolonych postanowień umownych (inaczej klauzule abuzywnych) zostało uregulowane w art. 3851 § 1 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z powyższym przepisem konsumenta nie wiążą te postanowienia umowy, które nie zostały z nim indywidualnie uzgodnione, kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami
i rażąco naruszają jego interesy. Aby można było mówić o klauzuli abuzywnej wszystkie powyższe przesłanki muszą występować łącznie.

REKLAMA

Gotowy wzorzec umowy, na który konsument nie miał wpływu

REKLAMA

Za nie uzgodnione indywidualnie uznaje się te postanowienia umowy, na których treść konsument nie miał rzeczywistego wpływu. W szczególności odnosi się to do postanowień umowy przejętych z wzorca umowy zaproponowanego konsumentowi przez kontrahenta.

Tak właśnie było w przypadku umów kredytowych dotyczących kredytu w CHF. Bank przygotowywał umowę kredytową w formie gotowego wzorca umowy. Wzorzec ten był tworzony jednostronnie przez Bank, bez negocjacji treści zapisów z kontrahentem. Nawet gdy klienci zgłaszali pewne zastrzeżenia co do treści zapisów w umowie kredytowej, pracownicy Banku podnosili argument, że „Umowy z Bankiem nie można zmieniać”. W rzeczywistości jednak każdą umowę można, a nawet powinno się  negocjować.

Banki wykorzystywały swoją pozycję, znajomość przepisów oraz bardzo często niewiedzę potencjalnych kredytobiorców i przedstawiły oferty zabezpieczające jedynie interesy Banku. W konsekwencji Kredytobiorcy stawali przed wyborem: podpisać umowę w zaproponowanej przez Bank formie lub zrezygnować z kredytu. Podpisane przez Kredytobiorców umowy kredytu były korzystne jedynie dla Banku i powodowały, że Kredytobiorcy stawali się posiadaczami niespłacalnych kredytów w walutach obcych. Kredyty te były poddawane podwójnej waloryzacji, w dodatku w oparciu o wewnętrzne kursy Banków, które rażąco odbiegały od kursu rynkowego.

Klauzule abuzywne nie wiążą konsumenta

REKLAMA

Klauzule abuzywne nie wiążą konsumenta, jednakże strony są związane umową w pozostałym zakresie. W przypadku umów kredytowych, wyeliminowanie klauzul abuzywnych
z umowy kredytowej sprawia, że cała istota umowy zostaje naruszona, a więc taka umowa może zostać uznana przez sąd za nieważną
.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W naszej Kancelarii analitycy codziennie dokonują analiz prawnych umów kredytowych i sprawdzają zawarte w nich zapisy pod kątem zgodności z przepisami. Jeżeli
w umowie [kredytowej znajdują się klauzule abuzywne, stanowi to podstawę do tego, aby wytoczyć bankowi powództwo. Klauzule abuzywne, które znajdują się w umowach kredytowych związane są między innymi z mechanizmem waloryzacji, a skoro postanowienia te nie wiążą, oznacza to, że bank wykorzystując ten mechanizm pobierał od kredytobiorców kwoty bez podstawy prawnej.

Lista klauzul abuzywnych stosowanych przez banki w umowach kredytowych

Listę klauzul abuzywnych kredytów walutowych mogą Państwo znaleźć pod linkiem: https://rf.gov.pl/wp-content/uploads/2021/06/Mapa-Klauzul-aktualizacja-na-07.06.2021.pdf

Oliwia Grzelak, Młodszy Prawnik w Kancelarii Rachelski i Wspólnicy

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA