Pułapki prawne w umowie najmu (cz. 1)

A.P.
rozwiń więcej
Podpisywanie umowy, kruczki prawne w umowie, umowa najmu.
Treść umowy może w sposób znaczący modyfikować zakres stosunku prawnego łączącego strony. Dotyczy to także umowy najmu, w której najemca i wynajmujący mogą określić wiele szczegółowych postanowień, w tym także tych dotyczących obowiązku dokonywania niezbędnych napraw.

Naprawy mieszkania

W umowie najmu mogą np. znaleźć się postanowienia wyłączające obowiązek utrzymania przez wynajmującego przedmiotu najmu w stanie zdatnym do umówionego użytku. W orzecznictwie sądowym istnieje pogląd, iż określający ten obowiązek przepis art. 662 par. 1 Kodeksu cywilnego ma charakter dyspozytywny, a więc może być modyfikowany wolą stron (por. wyrok Sądu Najwyższego z 26  czerwca 2008 r., II CSK 69/08 oraz wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 16 marca 2011 r. o sygn.  VI ACa 852/10).

Takie wyłączenie obowiązku ponoszenia przez wynajmującego kosztów utrzymania rzeczy w stanie przydatnym do umówionego użytku może mieć niebagatelne znaczenie.

Obowiązki najemcy i wynajmującego

Przepisy art. 662 Kodeksu cywilnego dzielą bowiem obowiązki ponoszenia kosztów napraw między wynajmującego a najemcę. Tego pierwszego obciążają koszty poważniejszych napraw, bez których rzecz nie jest zdatna do umówionego użytku. Przykładowo jeżeli w wynajmowanym mieszkaniu jest dziura w dachu, niesprawny system wentylacyjny,  zachodzi potrzeba wymiany okien i drzwi, wtedy naprawa jest obowiązkiem wynajmującego. Najemcę z kolei, zgodnie z art. 662 par. 2 Kodeksu cywilnego, obciążają jedynie drobne nakłady.

Zobacz: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Tak to wygląda w ustawowym wydaniu. Jeżeli umowa nie modyfikuje ustawowych zasad, wtedy też najemca będzie mógł domagać się wykonania niezbędnych prac w wyznaczonym przez siebie terminie. Po jego bezskutecznym upływie, będzie mógł dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego.

X wynajął dom od Y. Gdy nadeszła zima okazało się, że dach domu jest dziurawy przez co w domu jest wilgoć oraz niska temperatura. X wezwał Y do naprawienia dachu i wyznaczył mu termin. Po upływie tego terminu, gdy wynajmujący nie podjął się naprawy, X dokonał naprawy na koszt Y. Poniesione koszty potrącił zaś sobie z wierzytelności Y z tytułu czynszu.

Modyfikacja umowy

Jak zatem wynika z powyższego przykładu, kwestia do kogo należy obowiązek przeprowadzenia określonych napraw może mieć istotne znaczenie z punktu widzenia obydwu stron umowy. Zwłaszcza dla najemców istotny może być obowiązek wynajmującego utrzymania rzeczy w stanie zdatnym do umówionego użytku. Niekiedy może się to bowiem wiązać z dużymi kosztami.

Zobacz: Za jakie nieprawidłowości odpowiada najemca?

Stąd też istotne jest uważne przestudiowanie umowy jeszcze przed jej podpisaniem. Wyłączenie bowiem takiego obowiązku będzie oznaczać, że najemca de facto nie może domagać się od wynajmującego dokonania niezbędnych napraw. Bardzo często, z uwagi na fakt, iż są to często naprawy niezbędne dla dalszego korzystania z przedmiotu najmu, może zatem być zmuszony do samodzielnego poniesienia kosztów.

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...