Zadatek czy zaliczka
Zawierając umowę sprzedaży powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych regułach. Przede wszystkim nigdy nie należy podpisywać umowy, której wcześniej nie przeczytaliśmy. Jeżeli treść została zaproponowana przez drugą stronę powinniśmy ją sprawdzić i odpowiedzieć sobie na pytanie jakie znaczenie mają poszczególne jej postanowienia.
POBIERZ WZORY: Umowy sprzedaży
Weźmy chociażby przykład zadatku i zaliczki. Pełnią one podobną funkcję, jednak różnią się od siebie w skutkach jakie wywołują. W pierwszym przypadku zadatek jest zdecydowanie korzystniejszy dla kupującego. Stąd też patrząc z pozycji sprzedawcy korzystniejsze zawsze będzie zawarcie umowy z opcją zaliczki.
Zobacz również: Zadatek nie zastępuje odszkodowania
Zgodnie z art. 394 Kodeksu cywilnego zadatek ma ten skutek, iż w razie niewykonania zobowiązania można bez wyznaczania dodatkowego terminu odstąpić od umowy i żądać zwrotu zadatku. Jeżeli zadatek dała strona odstępująca może ona żądać jego podwójnej ceny. Takiej możliwości nie ma jednak przy zaliczce.
A i B zawarli umowę, na podstawie której B miał sprzedać i do określonej daty wydać A sprzedawaną rzecz. Strony zastrzegły zadatek w wysokości 10 tys. zł, który wpłacił A. Wobec zwłoki B w wydaniu rzeczy A bez wyznaczania dodatkowego terminu odstąpił od umowy i zażądał zwrotu 20 tys. zł. Gdyby zastrzeżono zaliczkę A musiałby wyznaczyć B na podstawie art. 491 Kodeksu cywilnego dodatkowy termin, po którym mógłby odstąpić od umowy lecz już bez prawa do podwójnej wysokości zaliczki.
Zobacz: Pułapki prawne w umowie sprzedaży - cz. 1
Chwila wydania rzeczy
Inną kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest chwila wydania rzeczy. Zgodnie z art. 548 Kodeksu cywilnego z chwilą wydania rzeczy sprzedanej przechodzą na kupującego korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy.
Ustalenie chwili wydania rzeczy ma szczególne znaczenie, jeżeli przejście władania rzeczą nie następuje z rąk do rąk. Jeżeli w takiej sytuacji na mocy umowy chwila wydania rzeczy następuje wcześniej (np. w chwili wydania towaru przewoźnikowi) ryzyko utraty rzeczy przejdzie wcześniej na kupującego.
Zobacz również: Powództwo o wydanie rzeczy. Jak napisać pozew?