REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja a zmiana wynagrodzenia w umowie zlecenia

Rafał Semczyszyn
Radca prawny
Konrad Nocoń
aplikant radcowski
Inflacja a zmiana wynagrodzenia w umowie zlecenia
Inflacja a zmiana wynagrodzenia w umowie zlecenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy wobec inflacji zmianie podlegać może również kwota umownego wynagrodzenia w umowie zlecenia?

Zmiana siły nabywczej pieniądza

Jak podaje GUS, inflacja w Polsce na koniec 2021 r. wzrosła do 8.6% - co warto nadmienić jest to odczyt najwyższy od 21 lat1.

REKLAMA

Zmiana siły nabywczej pieniądza dotyka każdego, ale dane te interesujące są szczególnie w perspektywie umów zlecenia, które są bardzo popularną formą zatrudnienia w Polsce. Czy wobec zmiany siły nabywczej pieniądza, zmianie podlegać może również kwota umownego wynagrodzenia?

Wynagrodzenie w umowie zlecenia - co z waloryzacją?

Brak zastosowania waloryzacji skutkować będzie tym, że zleceniodawca przez cały okres trwania umowy wypłacać będzie zleceniobiorcy wynagrodzenie o jednakowej, umówionej wcześniej wartości. Z perspektywy płatnika prowadzić może to do znacznych oszczędności, gdyż nie będzie on zmuszony do wypłaty większych wynagrodzeń. Natomiast z perspektywy beneficjenta płatności sytuacja jest mniej korzystna, ponieważ za ekwiwalent umownego wynagrodzenia może on nabyć mniej produktów i usług niż kilka lat wcześniej – oznacza to znacznie mniejsze zarobki.

Ochrona zleceniodawcy

Kodeks cywilny (dalej jako: k.c.) w art. 358[1] § 1 wprowadza zasadę nominalizmu, która zobowiązuje do wypłaty wynagrodzenia w wysokości umownie ustalonej:

„Jeżeli przedmiotem zobowiązania od chwili jego powstania jest suma pieniężna, spełnienie świadczenia następuje przez zapłatę sumy nominalnej, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast art. 358[1] § 2 k.c. wprowadza istotną dla omawianego zagadnienia klauzulę waloryzacyjną. Czym jest? Najprościej ujmując – postanowieniem umownym, które pozwala „zaktualizować” wysokość umownego świadczenia.

REKLAMA

Co należy wyłuszczyć, wymaga ona zastrzeżenia umownego, a w konsekwencji brak klauzuli, która precyzyjnie określałaby ewentualne zmiany wysokości wynagrodzenia (odwołując się do obiektywnych, mierzalnych czynników), oznacza - co do zasady - brak możliwości następczej modyfikacji tej wartości przez strony umowy.

W rozumieniu powyższego, przy braku zastrzeżenia klauzuli waloryzacyjnej w umowie zlecenia, roszczenie zaspokojone powinno być w wysokości umownie określonej – w rezultacie bez uszczerbku dla płatnika.

Od powyższej zasady istnieje jednak wyjątek w postaci art. 358[1] § 3 k.c. Zgodnie z treścią przepisu dopuszczalna jest sądowa regulacja wysokości wynagrodzenia, w przypadku istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania. Sąd wówczas może po rozważeniu interesów stron zmienić wysokość lub sposób spełnienia świadczenia pieniężnego.

Zasadne zatem jest pytanie: czy aktualny odczyt inflacji sąd może uznać za znaczny? Jest to możliwe (zwłaszcza wówczas, gdy relacje są znacznie rozciągnięte w czasie np. na kilka lat), aczkolwiek bardzo mało prawdopodobne.

Zdaniem Roberta Drożdża, specjalisty prawa gospodarczego „inflacja musiałaby być naprawdę znaczna – jak choćby na początku lat ’90 – aby móc w ogóle rozważać zastosowanie tego przepisu)2.”

Ochrona zleceniobiorcy

REKLAMA

Jak wspomniano powyżej, przy obecnych odczytach inflacji skorzystanie z waloryzacji sądowej przez zleceniobiorcę jest mało prawdopodobne, zatem warto wziąć pod uwagę - przy zawieraniu takich umów - zastrzeżenie klauzuli waloryzacyjnej. Zwłaszcza wtedy, gdy relacja taka jest rozciągnięta w czasie, a przy tym jednocześnie istnieje ryzyko, że wysokość wynagrodzenia uleć może niekorzystnej zmianie.

Co istotne, postanowienie art. 358[1] § 4 k.c. wyłącza możliwość wystąpienia o sądową waloryzację dla przedsiębiorcy. Zatem, aby przedsiębiorca mógł zwaloryzować swoje świadczenie musi pamiętać o klauzuli waloryzacyjnej.

Zmiany do umowy zlecenia mogą zostać wprowadzone również w drodze aneksu do umowy. Wymagają one porozumienia stron, aneks powinien być sporządzony w tej samej formie co umowa zlecenia.

Pamiętać należy również o tym, że jeżeli zawarta umowa zlecenia jest dla zleceniobiorcy niekorzystna, może on definitywnie wypowiedzieć zleceniodawcy umowę zlecenia, po czym zaproponować zawarcie tej umowy na nowych, bardziej intratnych warunkach finansowych. Taki typ modyfikacji umowy jest oczywiście dopuszczalny w przypadku, gdy nie zastrzeżono w niej możliwości jej wypowiedzenia wyłącznie do przypadków wystąpienia ważnych powodów. W przypadku braku możliwości osiągnięcia porozumienia przez strony, umowa w nowym kształcie po prostu nie zostanie zawarta.

Konrad Nocoń
aplikant I roku na aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie pod patronatem radcy prawnego Rafała Semczyszyna

Rafał Semczyszyn
Kancelaria Radcy Prawnego www.rasem.pl

[1]https://300gospodarka.pl/news/inflacja-w-polsce-w-grudniu-2021

[2] https://www.radca-prawny-czapczynski.pl/przyczyny-wprowadzania-klauzul-waloryzacyjnych-dlaczego-waloryzowac-swiadczenie/

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

Renta wdowia dla rolnika. KRUS uruchomiła infolinię dotyczącą świadczenia

Renta wdowia dla rolników to temat nowej infolinii uruchomionej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Szczegółowe informacje o nowym świadczeniu można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–14:00.

REKLAMA

Mobbing, dyskryminacja i molestowanie – będą zmiany w kodeksie pracy. MRPiPS przygotowało nowe przepisy

W dniu 20 stycznia 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji kodeksu pracy, który ma na celu wprowadzenie zmian w przepisach dot. mobbingu, dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego w pracy. Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zobaczmy jakie zmiany mają wejść w życie - być może jeszcze w 2025 roku.

Przywileje: Nie tylko osoby niepełnosprawne. Ale i rodziny z dziećmi [Petycja]

Do Ministerstwa Infrastruktury trafił obywatelski postulat wprowadzenia miejsc postojowych przed urzędami i w innych miejscach publicznych (dla czasowego postoju na czas załatwienia sprawy np. w sklepie) wzorowanych na tych dla osób niepełnosprawnych, ale przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Takie rozwiązanie widziane było np. na parkingach przed sklepami sieci Lidl.

Ograniczenie programu 800 plus. Jest projekt ustawy

800 plus: Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który ogranicza dostęp do programu dla obywateli Ukrainy. Zgodnie z propozycją, świadczenie mają otrzymywać jedynie ci, którzy pracują i płacą podatki w Polsce – poinformował szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak.

Czas tylko do 31 stycznia. Kto musi zgłosić się do ulgi Mały ZUS plus i jak powinien to zrobić

31 stycznia 2025 r. mija termin zgłoszenia się do ulgi „Mały ZUS plus”. Przedsiębiorcy, którzy w bieżącym roku chcą z niej zacząć korzystać i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, powinni zgłosić się do ulgi. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z tej ulgi w zeszłym roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

REKLAMA

Ta grupa pracowników znowu straci. Choć eksperci uprzedzali, że tak będzie, to jednak po zakończeniu roku pracownicy są rozczarowani

Choć specjaliści uprzedzali o tym już dawno, to jednak początek roku przyniósł tej grupie pracowników rozczarowanie. Dlaczego mają poczucie, że tracą, skoro dostali pieniądze? Bo przyznano im je w takiej, a nie innej formie.

Jak określić wysokość alimentów na dziecko krok po kroku?

Rodzice często zastanawiają się jak ustalić wysokość alimentów na dziecko. Określenie odpowiedniej wysokości alimentów jest kluczowe dla zapewnienia mu właściwych warunków do życia i rozwoju. W artykule przedstawiamy, jak krok po kroku oszacować tę kwotę, uwzględniając zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości finansowe rodziców.

REKLAMA