REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja a zmiana wynagrodzenia w umowie zlecenia

Rafał Semczyszyn
Radca prawny
Konrad Nocoń
aplikant radcowski
Inflacja a zmiana wynagrodzenia w umowie zlecenia
Inflacja a zmiana wynagrodzenia w umowie zlecenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy wobec inflacji zmianie podlegać może również kwota umownego wynagrodzenia w umowie zlecenia?

Zmiana siły nabywczej pieniądza

Jak podaje GUS, inflacja w Polsce na koniec 2021 r. wzrosła do 8.6% - co warto nadmienić jest to odczyt najwyższy od 21 lat1.

REKLAMA

Zmiana siły nabywczej pieniądza dotyka każdego, ale dane te interesujące są szczególnie w perspektywie umów zlecenia, które są bardzo popularną formą zatrudnienia w Polsce. Czy wobec zmiany siły nabywczej pieniądza, zmianie podlegać może również kwota umownego wynagrodzenia?

Wynagrodzenie w umowie zlecenia - co z waloryzacją?

Brak zastosowania waloryzacji skutkować będzie tym, że zleceniodawca przez cały okres trwania umowy wypłacać będzie zleceniobiorcy wynagrodzenie o jednakowej, umówionej wcześniej wartości. Z perspektywy płatnika prowadzić może to do znacznych oszczędności, gdyż nie będzie on zmuszony do wypłaty większych wynagrodzeń. Natomiast z perspektywy beneficjenta płatności sytuacja jest mniej korzystna, ponieważ za ekwiwalent umownego wynagrodzenia może on nabyć mniej produktów i usług niż kilka lat wcześniej – oznacza to znacznie mniejsze zarobki.

Ochrona zleceniodawcy

Kodeks cywilny (dalej jako: k.c.) w art. 358[1] § 1 wprowadza zasadę nominalizmu, która zobowiązuje do wypłaty wynagrodzenia w wysokości umownie ustalonej:

„Jeżeli przedmiotem zobowiązania od chwili jego powstania jest suma pieniężna, spełnienie świadczenia następuje przez zapłatę sumy nominalnej, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast art. 358[1] § 2 k.c. wprowadza istotną dla omawianego zagadnienia klauzulę waloryzacyjną. Czym jest? Najprościej ujmując – postanowieniem umownym, które pozwala „zaktualizować” wysokość umownego świadczenia.

REKLAMA

Co należy wyłuszczyć, wymaga ona zastrzeżenia umownego, a w konsekwencji brak klauzuli, która precyzyjnie określałaby ewentualne zmiany wysokości wynagrodzenia (odwołując się do obiektywnych, mierzalnych czynników), oznacza - co do zasady - brak możliwości następczej modyfikacji tej wartości przez strony umowy.

W rozumieniu powyższego, przy braku zastrzeżenia klauzuli waloryzacyjnej w umowie zlecenia, roszczenie zaspokojone powinno być w wysokości umownie określonej – w rezultacie bez uszczerbku dla płatnika.

Od powyższej zasady istnieje jednak wyjątek w postaci art. 358[1] § 3 k.c. Zgodnie z treścią przepisu dopuszczalna jest sądowa regulacja wysokości wynagrodzenia, w przypadku istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania. Sąd wówczas może po rozważeniu interesów stron zmienić wysokość lub sposób spełnienia świadczenia pieniężnego.

Zasadne zatem jest pytanie: czy aktualny odczyt inflacji sąd może uznać za znaczny? Jest to możliwe (zwłaszcza wówczas, gdy relacje są znacznie rozciągnięte w czasie np. na kilka lat), aczkolwiek bardzo mało prawdopodobne.

Zdaniem Roberta Drożdża, specjalisty prawa gospodarczego „inflacja musiałaby być naprawdę znaczna – jak choćby na początku lat ’90 – aby móc w ogóle rozważać zastosowanie tego przepisu)2.”

Ochrona zleceniobiorcy

REKLAMA

Jak wspomniano powyżej, przy obecnych odczytach inflacji skorzystanie z waloryzacji sądowej przez zleceniobiorcę jest mało prawdopodobne, zatem warto wziąć pod uwagę - przy zawieraniu takich umów - zastrzeżenie klauzuli waloryzacyjnej. Zwłaszcza wtedy, gdy relacja taka jest rozciągnięta w czasie, a przy tym jednocześnie istnieje ryzyko, że wysokość wynagrodzenia uleć może niekorzystnej zmianie.

Co istotne, postanowienie art. 358[1] § 4 k.c. wyłącza możliwość wystąpienia o sądową waloryzację dla przedsiębiorcy. Zatem, aby przedsiębiorca mógł zwaloryzować swoje świadczenie musi pamiętać o klauzuli waloryzacyjnej.

Zmiany do umowy zlecenia mogą zostać wprowadzone również w drodze aneksu do umowy. Wymagają one porozumienia stron, aneks powinien być sporządzony w tej samej formie co umowa zlecenia.

Pamiętać należy również o tym, że jeżeli zawarta umowa zlecenia jest dla zleceniobiorcy niekorzystna, może on definitywnie wypowiedzieć zleceniodawcy umowę zlecenia, po czym zaproponować zawarcie tej umowy na nowych, bardziej intratnych warunkach finansowych. Taki typ modyfikacji umowy jest oczywiście dopuszczalny w przypadku, gdy nie zastrzeżono w niej możliwości jej wypowiedzenia wyłącznie do przypadków wystąpienia ważnych powodów. W przypadku braku możliwości osiągnięcia porozumienia przez strony, umowa w nowym kształcie po prostu nie zostanie zawarta.

Konrad Nocoń
aplikant I roku na aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie pod patronatem radcy prawnego Rafała Semczyszyna

Rafał Semczyszyn
Kancelaria Radcy Prawnego www.rasem.pl

[1]https://300gospodarka.pl/news/inflacja-w-polsce-w-grudniu-2021

[2] https://www.radca-prawny-czapczynski.pl/przyczyny-wprowadzania-klauzul-waloryzacyjnych-dlaczego-waloryzowac-swiadczenie/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

REKLAMA

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek?

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek? Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające? Gdzie i jak można uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia? Czy zmieni się w 2025 roku?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd? Czym jest opłata mocowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025 r. Jakie to będą stawki?

REKLAMA