Umowy warunkowe
REKLAMA
REKLAMA
Warunek
Warunek to zdarzenie przyszłe i niepewne. Podpisując umowę pod warunkiem nie wiemy czy się on spełni w przyszłości. Nie mamy zatem pewności czy umowa wywoła przewidziane w niej skutki czy też nie. Przepisy prawa cywilnego chronią jednak warunkowo uprawnionego.
REKLAMA
Oto przykładowe zastrzeżenia warunku: ...jeżeli w tym roku spadanie śnieg…jeżeli się ożenisz…...jeżeli urodzisz syna…...jeżeli znajdziesz pracę…
Niektórych czynności prawnych nie można dokonać pod warunkiem. Zalicza się do nich:
- Przeniesienie własności nieruchomości
- Ustanowienie spadkobiercy w testamencie
- Odrzucenie lub przyjęcie spadku
- Zawarcie małżeństwa
REKLAMA
Zakaz dokonywania czynności pod warunkiem może wynikać z przepisu ustawy jak również z właściwości czynności prawnej. Kodeks cywilny zabrania np. zawierać umowy przeniesienia własności nieruchomości. Natomiast zakaz zawierania małżeństwa pod warunkiem wynika już z właściwości stosunku. Trudno wyobrazić sobie aby małżeństwo zawierane było warunkowo .
Warunki dzielimy na zawieszające i rozwiązujące. Jeżeli ziści się warunek zawieszający wtedy skutek prawny następuje. Natomiast jeżeli ziści się warunek rozwiązujący wtedy skutki prawne czynności ustają.
Warunek musi być możliwy do spełnienia. Jeżeli warunek zawieszający jest niemożliwy, sprzeczny z ustawą lub zasadami współżycia społecznego wtedy czynność prawna jest nieważna. Jeżeli warunek niezgodny z prawem jest rozwiązujący wtedy uważa się go za nie zastrzeżony.
Termin
Termin to zdarzenie przyszłe pewne. Podobnie jak pod warunkiem czynności prawne mogą być dokonywane z zastrzeżeniem terminu.
Przykłady terminu to: ...umowa wchodzi w życie 1.01.2007 r.....umowę zawarto na 5 lat
Terminy dzielimy na początkowe i końcowe. Termin początkowy to taki, który wywołuje skutek prawny z chwilą jego nadejścia. Nadejście terminu końcowego powoduje ustanie skutku prawnego. Termin końcowy wykazuje podobieństwo do warunku rozwiązującego natomiast termin początkowy do warunku zawieszającego.
Czynności których nie można dokonywać pod warunkiem nie można również dokonywać z zastrzeżeniem terminu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat