Jak napisać umowę przedwstępną
REKLAMA
REKLAMA
Koszty: W przypadku zawierania umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego należy liczyć się z koniecznością uiszczenia taksy notarialnej.
REKLAMA
Forma: Umowa przedwstępna może być zawarta w każdej formie. Gdy przedmiotem umowy jest nieruchomość warto zawrzeć ją w formie aktu notarialnego.
Krok 1 OZNACZENIE STRON
Jak w każdej umowie należy bardzo precyzyjnie określić strony umowy.
Jeśli umowę podpisują osoby fizyczne trzeba podać ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, imiona rodziców, adresy zamieszkania, numery dokumentów tożsamości (najczęściej jest to dowód osobisty), ewentualnie numery PESEL.
REKLAMA
Jeśli osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej obok nazwisk należy podać nazwę tej działalności i numer NIP. Warto również aby osoby takie przedstawiły odpis zaświadczenia z ewidencji działalności gospodarczej.
W przypadku spółek konieczne jest wskazanie nazwy spółki, adresu siedziby, numeru wpisu do KRS i osoby uprawnionej do reprezentacji. Warto również przy podpisywaniu umowy przedstawić odpis z KRS spółki.
POBIERZ WZORY: Umowy przedwstępne
Krok 2 OŚWIADCZENIE
Strona w umowie musi oświadczyć, że jest właścicielem sprzedawanej rzeczy.
Krok 3 CHARAKTERYSTYKA PRZEDMIOTU
W umowie przedwstępnej należy opisać przedmiot sprzedaży. Określić czy jest to ruchomość lub nieruchomość.
Jeżeli sprzedawana jest nieruchomość to trzeba określić jej położenie (województwo, powiat, gmina, miejscowość, ulica), powierzchnię, numer księgi wieczystej.
Gdy przedmiotem umowy jest ruchomość to trzeba opisać jej cechy takie jak kolor, model, rok produkcji, numer silnika, numer rejestracyjny.
Warto też określić stan techniczny rzeczy sprzedawanej.
Krok 4 CENA SPRZEDAŻY
Strony powinny wskazać cenę sprzedaży.
Powinny też złożyć oświadczenie dotyczące sprzedaży i kupna przedmiotu po określonej cenie.
Krok 5 TERMIN
W umowie przedwstępnej trzeba podać datę i miejsce sporządzenia. Termin zawarcia umowy ostatecznej nie musi, choć oczywiście może, być oznaczony w umowie przedwstępnej. W umowie można zapisać natomiast, że wydanie przedmiotu w posiadanie kupującemu nastąpi z dniem podpisania umowy sprzedaży.
Krok 6 ZADATEK I KARA UMOWNA
W umowie przedwstępnej można zawrzeć klauzule zabezpieczające zawarcie umowy. Najczęściej w tym celu daje się zadatek lub ustanawia karę umowną. W przypadku uiszczenia zadatku na zabezpieczenie umowy trzeba wpisać wysokość tego zadatku, a w przypadku ustalonej kary umownej - jej wysokość.
Zobacz: Zadatek a zaliczka
Krok 7 PŁATNOŚCI.
W umowie powinny znaleźć się ustalenia dotyczące płatności: czy płatność będzie jednorazowa, ewentualnie w ratach.
Powinien znaleźć się również zapis określający kto ponosi koszty zawarcia umowy przedwstępnej.
Krok 8 ODSTĄPIENIE OD UMOWY
Umowa powinna również określać przypadki, kiedy każda ze stron będzie mogła odstąpić od zawarcia umowy ostatecznej bez ujemnych konsekwencji.
Krok 9 PODPISY
Strony powinny umowę własnoręcznie podpisać.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat