Skuteczne ustanowienie zadatku

Mateusz Dąbroś
rozwiń więcej
Skuteczne ustanowienie zadatku/ Fot. Fotolia / Fotolia
Zadatek to postanowienie umowne o określonych skutkach prawnych albo konkretna suma pieniężna/ przedmiot dane przy zawarciu umowy. Jak więc skutecznie ustanowić zadatek? Czym charakteryzuje się zadatek?

Warto wiedzieć, że termin „zadatek” używany jest w dwóch znaczeniach. Pojęcie to oznacza, po pierwsze, postanowienie umowne o skutkach prawnych określonych w art. 394 Kodeksu cywilnego – jest to właściwe rozumienie tego słowa w języku prawniczym. Po drugie, sam ustawodawca stwierdza również, że „zadatkiem” jest określona suma pieniężna lub przedmiot dane przy zawarciu umowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zadatek jako wzmocnienie umowy

Zadatek ma dyscyplinować dłużnika do spełnienia świadczenia na rzecz wierzyciela – jak się to często podkreśla, jego zastrzeżenie „wzmacnia” umowę. W istocie zastrzeżenie zadatku wzmacnia nie tyle samą umowę, co pozycję wierzyciela względem dłużnika, co przejawia się wyraźnie choćby w możliwości odstąpienia przez wierzyciela od umowy na wypadek niewykonania przez dłużnika swojego zobowiązania z przyczyn, za które ten ostatni ponosi wyłączną odpowiedzialność.

Zadatek czy zaliczka?

Przepis prawa przesądza, że suma pieniężna lub rzecz dana przy zawarciu umowy stanowi zadatek – chyba, że strony umowy postanowiły inaczej lub inaczej stanowi zwyczaj. Może się więc okazać, że danie przy zawieraniu umowy drugiej stronie pewnej sumy pieniężnej lub rzeczy nie będzie kształtowało zadatku, ale, przykładowo, będzie traktowane jako ustanowienie zastawu, odstępnego, kaucji czy też… zapłatę zaliczki na poczet ceny. Musisz o tym zawsze pamiętać.

Skuteczne wręczenie zadatku

„Danie zadatku” to faktyczne wręczenie sumy pieniężnej lub rzeczy drugiej stronie umowy. W innym wypadku wręczenie zadatku będzie nieskuteczne – np. wtedy, gdy strona zobowiąże się jedynie do wręczenia sumy pieniężnej w przyszłości. Przedmiotem zadatku mogą być jedynie pieniądze lub rzeczy zamienne.

Wręczenie zadatku ma nastąpić „przy zawarciu umowy”. Pojęcie to należy interpretować dość elastycznie i nie ograniczać go jedynie do momentu złożenia przez strony podpisów pod umową (czy też złożenia ustnie oświadczeń woli o jej zawarciu). Należy jednak pamiętać, że w braku odmiennego postanowienia umownego lub zwyczaju, aby skutecznie ustanowić zadatek, pomiędzy momentem jego wręczenia a zawarciem umowy powinna istnieć ścisła zbieżność czasowa (np. zapłata sumy pieniężnej następująca następnego dnia po zawarciu umowy). Im dłuższy czas dzieli zawarcie umowy od „wręczenia zadatku” – tym bardziej ryzykujesz, że w razie sporu sądowego sąd uzna, że nie nastąpiło skuteczne ustanowienie zadatku, co może potem rodzić istotne konsekwencje dla obu stron umowy.

Jak zabezpieczyć wykonanie zawieranej umowy?

Lepiej zapłać zadatek, niż zaliczkę

Zadatek nie zastępuje odszkodowania

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...