Kodeks spółek handlowych dzieli spółki prawa handlowego na osobowe i kapitałowe. Do spółek osobowych zalicza się spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo- akcyjną. Spółkami kapitałowymi są spółka z ograniczona odpowiedzialnością i spółka akcyjna.
Zobacz serwis: Spółki
Strony umowy
Nie każdy może założyć spółkę partnerską. Zacznijmy od tego że taka spółkę mogą zawrzeć tylko osoby fizyczne. Nie mogą jej natomiast założyć inne spółki, jak to ma miejsce w wypadku m.in. spółki komandytowej. Spółki takiej nie mogą zakładać również inne osoby prawne takie jak stowarzyszenie, fundacja, partia polityczna.
Jednak też nie każda osoba fizyczna może podjąć działalność w tego rodzaju spółce. Kodeks spółek handlowych czyni bowiem w tej materii dodatkowe ograniczenia. Zgodnie z art. 88 - Partnerami w spółce mogą być osoby uprawnione do wykonywania następujących zawodów:
- adwokata,
- aptekarza,
- architekta,
- inżyniera budownictwa,
- biegłego rewidenta,
- brokera ubezpieczeniowego,
- doradcy podatkowego,
- maklera papierów wartościowych,
- doradcy inwestycyjnego,
- księgowego,
- lekarza,
- lekarza dentysty,
- lekarza weterynarii,
- notariusza,
- pielęgniarki,
- położnej,
- radcy prawnego,
- rzecznika patentowego,
- rzeczoznawcy majątkowego
- tłumacza przysięgłego.
Forma umowy
Do niedawna umowę spółki partnerskiej było trzeba zawrzeć w formie aktu notarialnego. Jednak w ostatnim czasie wymóg ten został złagodzony. Obecnie ustawodawca złagodził ten wymóg i dla ważności umowy spółki partnerskiej wymagana jest jedynie forma pisemna pod rygorem nieważności. Tak więc umowy takiej nie można zawrzeć w formie ustnej.
Zobacz serwis: Umowy
Treść umowy
Zgodnie z postanowieniami kodeksu umowa spółki powinna zawierać:
- Określenie wolnego zawodu,
- Przedmiot działalności gospodarczej,
- Imiona i nazwiska partnerów ponoszących odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki,
- Formę spółki,
- Siedzibę spółki,
- Czas trwania spółki,
- Określenie udziałów wnoszonych przez każdego wspólnika.
Wskazane wyżej postanowienia muszą znaleźć się w umowie spółki partnerskiej.
Powstanie spółki
Spółka partnerska nie powstaje w chwili podpisania umowy. Powstaje ona dopiero w momencie wpisania do rejestru przedsiębiorców KRS. Jednakże bez zawarcia samej umowy spółka partnerska nigdy nie powstanie.