Każdą umowę można zmienić. Czy jednak umowę zawartą na piśmie można zmienić przez ustne porozumienie?
Co wynika z kodeksu
Jeżeli ustawa stanowi, że jakaś umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego to jej zmiana może nastąpić tylko i wyłącznie w tej samej formie.
Przykład: Intercyzę czyli umowę zmieniająca ustrój majątkowy między małżonkami można zawrzeć jedynie w formie aktu notarialnego. Jeżeli małżonkowie zawarli umowę małżeńską a po jakimś czasie chcą ją zmienić i np. wrócić do wspólności ustawowej to muszą to zrobić również w formie aktu notarialnego.
To samo tyczy się innych szczególnych form zawierania umów. Jeżeli dla ważności umowy wymagana jest forma pisemna. To zmiana takiej umowy musi mieć również formę pisemną.
Kodeks cywilny stanowi, że umowę leasingu trzeba obowiązkowo zawrzeć piśmie. Tak więc i jej zmiana musi odbyć się na piśmie. Inaczej jest zmiana jest nieważna.
Można zmienić w umowie
Większość umów w Polsce może być dokonana w dowolnej formie. Często strony spisując taką umowę zastrzegają, że jej zmiana musi nastąpić w ściśle określonej formie. Wtedy też jej zmiana musi być dokonana w tej umową przewidzianej formie.
Najczęściej strony do umowy wprowadzają klauzulę o następującej treści: „Każda zmiana umowy wymaga zachowania formy pisemnej”. Poczytuje się wtedy, że forma pisemna zastrzeżona jest wyłącznie do celów dowodowych. A więc, że niedozwolony jest przed sądem dowód z zeznań świadków i przesłuchania stron na okoliczność dokonania takiej zmiany.
Dlatego też warto do takiej klauzuli dopisywać rygor nie zachowania formy pisemnej. Najczęściej jest to rygor nieważności.
Rozwiązanie lub odstąpienie
Jeżeli obydwie strony chcą rozwiązać umowę zawartą na piśmie wtedy musi nastąpić to na piśmie. To samo tyczy się odstąpienia od takiej umowy i jej wypowiedzenia.
Jeżeli natomiast umowa została zawarta w innej formie szczególnej, wtedy jej rozwiązanie za zgodą obydwu stron musi być dokonane w tej szczególnej formie. Natomiast wypowiedzenie lub odstąpienie musi jedynie być stwierdzone pismem.
Umowa zawarta w szczególnej formie może być zmieniona tylko w takiej samej formie.