REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Niedozwolone klauzule w umowach konsumentów.
Niedozwolone klauzule w umowach konsumentów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks cywilny wprowadza kardynalną zasadę swobody umów. Zgodnie z nią strony mogą dowolnie kształtować łączące je stosunki prawne. W dalszej części kodeksu ustawodawca wprowadza jednak pewne ograniczenia tej swobody. Jednym z takich ograniczeń są klauzule abuzywne inaczej mówiąc niedozwolone.

Polskie prawo cywilne stara się chronić konsumenta. Jest on bowiem słabszym podmiotem niż przedsiębiorca. Nie ma odpowiedniej wiedzy i doświadczenia a także pieniędzy, które ułatwiają dochodzenie racji przed sądem.

REKLAMA

Dlatego też kodeks cywilny oraz inne ustawy wprowadzają liczne ułatwienia dla konsumentów. Jednym z takich ułatwień jest wprowadzenie do kodeksu instytucji klauzul abuzywnych oraz przykładowego ich katalogu.

Prawo europejskie

Kodeksowa definicja pochodzi z prawa europejskiego. To bowiem w prawie europejskim widzimy silną tendencję do ochrony praw konsumentów. Dlatego też Unia Europejska zabiega aby Państwa Członkowskie także skutecznie chroniły konsumentów przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców.

Definicja

Kodeks cywilny zawiera w art. 385 (1) definicję niedozwolonej klauzuli. Zgodnie z przepisami prawa – postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą konsumenta jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy.

Co wynika z przepisów

Po pierwsze klauzule abuzywne mogą być tylko i wyłącznie w umowach zawieranych pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z przepisów wynika, że niedozwolone klauzule mogą znaleźć się tylko w umowach i to też nie we wszystkich umowach ale tylko tych nie uzgodnionych indywidualnie z konsumentem. Nie uzgodnione indywidualnie są natomiast te postanowienia na treść, których konsument nie miał wpływu. Zgodnie z przepisami prawa nie uzgodnione są postanowienia umowne pochodzące z wzorca umowy zaproponowanemu konsumentowi przez przedsiębiorcę.

Za abuzywne mogą być uznane tylko te postanowienia umowne, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy. Nie wystarczy, żeby postanowienia naruszały interesy konsumenta. Muszą czynić to w sposób rażący a więc bardzo dolegliwy. Zgodność postanowień z dobrymi obyczajami bada się na dzień zawarcia umowy (nie jej oceny). Przy badaniu tej okoliczności bierze się pod uwagę następujące kryteria: okoliczności zawarcia umowy, umowy pozostające w związku z umową obejmującą postanowienia będące przedmiotem oceny.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Co może konsument

Niedozwolone postanowienia umowne nie wiążą konsumenta. Tak stanowią przepisy kodeksu cywilnego. Oznacza to, że konsument nie musi w żaden sposób unieważniać postanowień abuzywnych. W szczególności nie musi występować d sądu o stwierdzenie abuzywności. Aby ułatwić konsumentowi dochodzenie swoich praw, kodeks cywilny wymienia listę klauzul, które uznane są za niedozwolone.

Abuzywne a jednak wiążą

Nie każde niedozwolone postanowienie umowne nie wiąże konsumenta. Jeżeli abuzywne postanowienia dotyczą świadczenia głównego i zostały sformułowane jednoznacznie wtedy wiążą one jednak konsumenta. Świadczenia główne stron to najważniejsze postanowienia umowy (z łaciny nazywane essentialia negotii) zalicza się do nich między innymi cenę lub wynagrodzenie.

Postępowanie w sprawie uznania wzorca umownego za niedozwolone

REKLAMA

Polskie prawo wyróżnia postępowanie w sprawie uznania wzorca umownego za niedozwolone jako szczególne postępowanie gospodarcze. Jest to dosyć specyficzne postępowanie. Jednak nie ma ono bezpośredniego związku z klauzulami abuzywnymi. W omawianym postępowaniu badane są wyłącznie wzorce umowne. Natomiast niedozwolone klauzule mogą znajdować się w każdej umowie z konsumentem (często jednak klauzule abuzywne znajdują się we wzorcach umownych).

W orzeczeniu kończącym postępowanie sąd stwierdza, że postanowienie jest niedozwolone i zakazuje ich wykorzystywania. Natomiast klauzule abuzywne nie wiążą konkretnej osoby. Umowa o takiej samej treści może wiązać inną osobę, gdyż nie jest konsumentem albo gdy umowa była indywidualnie uzgodniona.

Nie można zatem utożsamiać postępowania z art. 479(46) k.p.c. z niedozwolonymi postanowieniami przewidzianymi w art. 385(1) k.c.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Płaca minimalna 2025: Ile wyniesie na rękę, czyli netto?

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Rząd zaproponował, aby od 1 stycznia 2025 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wyniosło 4626 zł brutto. Ta propozycja ma duże szanse na wejście w życie, bo Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w tej sprawie. Zobaczmy, ile to jest netto, czyli "na rękę".

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

REKLAMA

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

REKLAMA

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

REKLAMA