Do każdej umowy mają zastosowanie przepisy konkretnego prawa. Jeżeli umowa zawierana jest przez Polaków i na terytorium RP wtedy zastosowanie mają przepisy polskiego kodeksu cywilnego.
Co jednak w wypadu gdy umowę o dzieło zawiera włoska osoba prawna z polskim przedsiębiorcą (obywatelem RP) na stale mieszkającym w Brukseli.
Wybór prawa
Spisując umowę strony mogą wybrać jakie prawo będzie odnosiło się do ich stosunku prawnego. Możliwość taka wynika zarówno z prawa wspólnotowego jak i z przepisów polskich ustaw.
Dlatego też często w końcowym punkcie umowy zamieszcza się informację następującej treści: „Do niniejszej umowy zastosowanie mają przepisy polskiego kodeksu cywilnego”
Warunki w umowie
W umowie można wybrać zarówno prawo, jakiego państwa będzie mieć zastosowanie do danej umowy, jak również jaki sąd będzie rozpatrywał ewentualne roszczenia wynikające z umowy.
Wybór sądu właściwego do rozpatrywania roszczeń wynikających z danej umowy nazywa się klauzulą prorogacyjną. Nie należy jednak mylić jej z klauzulą dopuszczającą wybór prawa przez strony.
Wybór prawa powinien być sporządzony na piśmie.
Co gdy strony się nie umówiły
Nie zawsze jednak strony zapiszą w umowie jakie prawo będzie miało zastosowanie do danej umowy. Co zatem w takim wypadku. Otóż jeżeli zobowiązanie ma charakter międzynarodowy, wtedy należy sięgnąć do ustawy prawo prywatne międzynarodowe. Oczywiście jeżeli umowa nie będzie miała żadnego związku z naszym krajem wtedy ustawy tej nie będziemy stosować.
Prawo międzynarodowe prywatne to ustawa z 1965 r. która określa właściwość prawa w stosunkach międzynarodowych.