Treść podpisu
REKLAMA
REKLAMA
Zawierając umowę należy pamiętać o sprawdzeniu czy zawiera ona wszelkie wymagane przez prawo elementy. Takim niezbędnym elementem każdej umowy pisemnej jest podpis strony.
REKLAMA
Treść podpisu
Podpis pełni funkcję identyfikacyjną, pozwala na ustalenie jego wykonawcy. Brak jest kodeksowej definicji tego pojęcia, jednakże doktryna i orzecznictwo wskazują, iż powinien on zawierać co najmniej nazwisko składającego oświadczenie woli( nie musi zawierać imienia).
Za podpis nie może być uznana parafa –skrót podpisu, znak graficzny w postaci inicjałów, świadczący o tym, że dokument jest przygotowany do złożenia podpisu. Jak wskazuje Sąd Najwyższy- nazwisko podpisującego może być skrócone. Pominięcie niektórych liter, w szczególności końcowych również należy uznać za podpis w znaczeniu prawnym. Natomiast podpis mało czytelny będzie ważny, jedynie wówczas gdy złożony został w formie zwykle używanej przez wystawcę.
Forma pisemna umowy
Zgodnie z art. 78 kodeksu cywilnego poprzez wymianę dokumentów zawierających oświadczenie woli z własnoręcznym podpisem dochodzi do zawarcia umowy w formie pisemnej.
Zatem na przeznaczonym dla Pana egzemplarzu umowy powinien się znaleźć podpis kontrahenta. Jeżeli go nie ma, umowa nie została zawarta w formie pisemnej. Może Pan jednak dowodzić, iż kontrakt został zawarty ustnie, a parafowana umowa może stanowić dowód dokonania takiej czynności prawnej.
Warunkiem jest brak zastrzeżenia co formy szczególnej zawieranej umowy. Niektóre przepisy przewidują bowiem konieczność sporządzenia umowy w formie pisemnej do jej ważności.
Podstawa prawna: art.78 kodeksu cywilnego, uchwałą Sądu Najwyższego III CZP 146/93
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat