Klauzula poufności
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie coraz częściej w umowach o prace, czy kontraktach cywilnoprawnych( do których należy umowa stażu) zamieszczana jest klauzula dotyczącej nieujawniania tajemnicy przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Pracodawca czy zleceniodawca chcąc zabezpieczyć swoje interesy zobowiązuje pracownika do utrzymywania w tajemnicy wszystkich informacji i danych związanych z przedsiębiorstwem oraz jego klientami.Brak takiego zastrzeżenia, nie zwalnia jednakże pracownika z tego obowiązku. Jest to bowiem pewna ogólna norma lojalności, której zachowania można wymagać od swojego pracownika.
Zobacz serwis: Praca
Co to jest tajemnica przedsiębiorstwa?
Sferą tajemnicy można objąć informacje, które nie są powszechne i ogólnodostępne. Klauzula poufności może dotyczyć informacji znanych jedynie poszczególnym osobom lub określonej grupie osób np. strategia firmy. Definicję tajemnicy przedsiębiorstwa możemy znaleźć w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.
Odpowiedzialność cywilna i karna
Problematyką zachowania tajemnicy firmy zajmuje się ustawa o zwalczeniu nieuczciwej konkurencji, która przekazanie, ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa jeżeli zagraża lub narusza interes przedsiębiorcy uznaje za czyn nieuczciwej konkurencji, zagrożony grzywną, karą ograniczenia wolności albo pobawienia wolności do lat 2. Podobny przepis znajduje się w art. 266 kodeksu karnego.
Ponadto przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony, może żądać:
- zaniechania niedozwolonych działań,
- usunięcia skutków niedozwolonych działań,
- złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,
- naprawienia wyrządzonej szkody, na zasadach ogólnych,
- wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, na zasadach ogólnych,
- zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego - jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony.
Pracownik jest zobowiązany do zachowania tajemnicy przez okres 3 lat od ustania stosunku pranego ( w tym wypadku umowy stażu), chyba że umowa stanowi inaczej albo ustał stan tajemnicy.
Podstawa prawna: art. 11, 18 i 23 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz art.266 kodeksu karnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat