Prowizja del credere (cz. 1)
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenie w umowie agencyjnej
Umowa agencyjna jest wykorzystywana w obrocie gospodarczym i jest umową w pełni profesjonalną (obydwie strony umowy są przedsiębiorcami). Niezbędnym elementem każdej takiej umowy jest ustalenie kwestii wynagrodzenia dla agenta za prowadzoną przez niego działalność. Co do zasady będzie to wynagrodzenie prowizyjne.
REKLAMA
Odpowiedzialność agenta
Dodatkowym elementem umowy, które często znajduje zastosowanie jest ustalenie odpowiedzialności agenta za wykonanie względem zleceniodawcy zobowiązań podjętych przez osoby trzecie (klientów zdobytych przez agenta). Odpowiedzialność taka została określona w art. 7617 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią w umowie agencyjnej zawartej w formie pisemnej można zastrzec, że agent za odrębnym wynagrodzeniem (prowizja del credere), w uzgodnionym zakresie, odpowiada za wykonanie zobowiązania przez klienta. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, agent odpowiada za to, że klient spełni świadczenie. W razie niezachowania formy pisemnej poczytuje się umowę agencyjną za zawartą bez tego zastrzeżenia.
Zobacz serwis: Wzory umów
Odpowiedzialność del credere
Odpowiedzialność agenta za wykonanie zobowiązań przez osoby trzecie przyjmuje specyficzną postać. Nie jest co do zasady elementem niezbędnym umowie. Jest to rodzaj klauzuli, którą strony mogą zawrzeć w treści umowy. Ustawa wymaga jednak dla takiego zastrzeżenia formy pisemnej. Jeżeli umowa agencyjna została zawarta jedynie w formie ustnej, wtedy powzięcie takiej odpowiedzialności przez agenta nie będzie miało miejsca.
Forma pisemna oznacza konieczność własnoręcznego podpisu. Sama treść oświadczenia woli nie musi być napisana własnoręcznie przez składającego oświadczenie.
Prowizja del credere
Drugim istotnym elementem jest odpłatność takiej klauzuli. Jak bowiem wynika z treści cytowanego powyżej przepisu przyjęcie odpowiedzialności następuje za odpowiednim wynagrodzeniem. Przybiera ono postać właśnie prowizji del credere. Brak wynagrodzenia w klauzuli będzie powodował jej nieważność (por. treść uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z 9 lutego 2005 r. o sygn. II CK 426/06).
Pobierz: Umowa agencyjna - bezpłatny wzór
Na jakich zasadach opiera się odpowiedzialność del credere agenta? Czytaj część drugą.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat