Zmiana wierzyciela i jej skutki prawne
REKLAMA
REKLAMA
Przelew wierzytelności
Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść swoją wierzytelność na inną osobę. Taki przelew jest umową, mocą której wierzyciel (cedent) przenosi ją na osobę trzecią czyli cesjonariusza. Warto zaznaczyć, iż dokonując takiej czynności wierzyciel wcale nie musi pytać dłużnika o zgodę.
REKLAMA
Kiedy nie można dokonać przelewu wierzytelności
Przelew wierzytelności na osobę trzecią jest jednak niemożliwy, jeśli:
- sprzeciwia się ustawie, np. prawa niezbywalne- prawo pierwokupu,
- został zastrzeżony w umowie,
- sprzeciwia się właściwości zobowiązania – są to przede wszystkich prawa związane ściśle z daną osobą, np. prawo do renty.
Przepisy o przeniesieniu wierzytelności nie mają również zastosowania do wierzytelności związanych z dokumentem na okaziciela (przeniesienie następuje przez zbycie dokumentu) lub z dokumentem zbywalnym przez indos.
Czytaj: Przelew wierzytelności
Skutki prawne przeniesienia wierzytelności
Wraz z cesją wierzytelności, były wierzyciel powinien poinformować dłużnika o przelewie. Jeżeli tego nie uczyni, dłużnik będzie mógł spełnić świadczenie do rąk cedenta (zbywcy), które będzie wywoływało skutek prawny względem cesjonariusza (nabywcy). Warto dodać, iż zbywca ponosi odpowiedzialność tylko za to, że wierzytelność mu przysługuje. Nie ma znaczenia fakt, iż dłużnik jest niewypłacalny. To nabywca przyjmując takie zobowiązanie, zgadza się na ryzyko wypłacalności dłużnika.
Jeżeli wierzytelność była stwierdzona pismem wtedy też umowa przenosząca wierzytelność musi być sporządzona na piśmie.
Prawa dłużnika
Dłużnikowi, przeciw nowemu wierzycielowi przysługują wszystkie zarzuty, które miał względem starego wierzyciela (cedenta). Ponadto, dłużnik z przelanej wierzytelności może potrącić swoją wierzytelność, która przysługuje mu względem byłego wierzyciela, chociażby stała się wymagalna dopiero po otrzymaniu przez dłużnika zawiadomienia o przelewie.
Podstawa prawna:
Kodeks cywilny (Dz.U. z 2011 r., Nr 80, poz. 432).
Zobacz serwis: Konsument i umowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat