Na jakie postanowienia umowne należy uważać?

Strony mogą ustalić, który sąd będzie właściwy dla spraw z łączącego je stosunku prawnego. / inforCMS
Problem umownej właściwości miejscowej sądu jest w zasadzie najczęściej poruszany w kontekście obrotu konsumenckiego. Niemniej jednak uwagę na takie zapisy powinny zwracać też osoby, co do których przepisy konsumenckie nie mają zastosowania. Dlaczego?

Przed zawarcie umowy należy ją najpierw uważnie przeczytać. To banalne stwierdzenie, ale jakże prawdziwe. Wprowadzenie przed dwoma dekadami zasady swobody umów ma ten skutek, że treść umowy może być bardzo różna. Zanim coś podpiszemy powinniśmy uprzednio ocenić, czy prawa i obowiązki jakie na siebie bierzemy nie będą dla nas niekorzystne.

Jednym z zapisów, który mimo swojej niepozorności, może w istotny sposób utrudnić nam życie, jest postanowienie dotyczące umownej właściwości sądu. Dotyczy to tak obrotu konsumenckiego, jak i zwykłego.

Zobacz serwis: Umowy

Umowna właściwość sądu

Umowna właściwość sądu, czyli możliwość ustalenia w umowie przed jaki sąd będą kierowane roszczenia wynikające z umowy, jest dozwolona na mocy art. 46 Kodeksu postępowania cywilnego. Bardzo często taki zapis ma dość prostą formułę.

„Sądem właściwym dla roszczeń stron, wynikających z niniejszej umowy, będzie sąd …..”

Postanowienie to jest niepozorne, a do tego w praktyce bardzo często uciążliwe z bardzo prostej przyczyny. Zawierając umowę większą uwagę zwracamy na zapisy dotyczące czy określenia właściwości przedmiotu umowy, ceny, czy też innych elementów. Mniejszą do takich kwestii jak właściwość sądu dla roszczeń wynikających z umowy. Któż bowiem (poza prawnikami) zakłada już przy zawieraniu umowy, że swoich praw będzie musiał dochodzić w sądzie?

Problem zaczyna się wtedy, gdy taka konieczność rzeczywiście zachodzi. Co z zapisem znajdującym się w umowie? Zawarcie takiej klauzuli w umowie oznacza, że sąd wskazany przez strony będzie jedynym właściwym sądem pod względem miejscowym.

Należy pamiętać o tym, że umowna właściwość dotyczy tylko miejsca, ale nie odnosi się do właściwości rzeczowej, która określa czy dana sprawa będzie rozpatrywana w pierwszej instancji w sądzie rejonowym, czy okręgowym.

W praktyce może to oznaczać, że trzeba będzie wnieść powództwo aż na drugim końcu kraju.

Jan Kowalski, mieszkający w Warszawie, zawarł umowę z przedsiębiorstwem X z siedzibą w Rzeszowie. W umowie znalazła się klauzula, która przekazuje rozstrzyganie sporów sądowi właściwemu dla siedziby przedsiębiorcy. W takiej sytuacji ewentualne procesy dotyczące umowy toczyłyby się w Rzeszowie.
Niedozwolona klauzula umowna

W odniesieniu do konsumentów, sprawa jest jednak dużo prostsza. Stosowanie postanowień umownych, które mogą ograniczać lub utrudniać konsumentom sądowe dochodzenia praw jest w zasadzie wykluczone. Takie zapisy w treści umów są bowiem uznawane za niedozwolone klauzule umowne i nie mają wiążącej mocy prawnej. Co więcej przedsiębiorcy, którzy stosują takie klauzule mogą podlegać karze finansowej.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...