REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są skutki odstąpienia od umowy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Prawna  Cyman i Wspólnicy sp. k.
Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.
Aleksandra Zaręba
Odstąpienie od umowy - jakie skutki?
Odstąpienie od umowy - jakie skutki?

REKLAMA

REKLAMA

Odstąpienie od umowy oznacza, że traktuje się ją, jakby nie była zawarta. Konsekwencją tego jest konieczność zwrotu przez strony tego, co sobie wzajemnie świadczyły. Co jednak z rzeczami, których zwrócić nie sposób?

W wielu umowach zawieranych przez nas w życiu codziennym są postanowienia przewidujące dla nas lub drugiej strony możliwość odstąpienia od niej tj. rozwiązania umowy przed końcem jej obowiązywania. Rzadko jednak umowy takie jednocześnie rozstrzygają problem skutków takiego odstąpienia, co może wiązać się z daleko idącymi konsekwencjami, z których zwykle nie zdajemy sobie sprawy. Wielu klientów naszej kancelarii ma problem właśnie z tymi konsekwencjami związanymi z odstąpieniem do umowy.

REKLAMA

POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Dla jasności wywodu, posłużmy się przykładem umowy o remont mieszkania. Załóżmy, że zastrzegliśmy sobie w sposób ważny i skuteczny prawo do odstąpienia od niej, jeżeli nasz wykonawca opóźnia się z wykonanie kolejnego etapu remontu ponad przyjętą ilość dni i z tego prawa skorzystaliśmy. Załóżmy też, że za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu umowy, wykonawca miał nam zapłacić jakąś karę umowną.

Zobacz: Czy w umowie przedwstępnej można zastrzec karę umowną?

Zwrot świadczeń

Odstąpienie od umowy unicestwia ją od początku tj. umowa nie tylko się rozwiązuje, ale należy traktować ją jakby nigdy nie była zawarta. Takie skutki z odstąpieniem od umowy wiąże kodeks cywilny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencją tego jest konieczność zwrotu przez strony tego, co sobie wzajemnie świadczyły. W naszym przykładzie, wykonawca powinien nam oddać zapłacone mu tytułem wynagrodzenia pieniądze, ale my musimy zwrócić mu zamontowane przez niego w naszym mieszkaniu np. meble czy drzwi. Natomiast za prace wykonane, ale których zwrócić fizycznie nie można, np. malowanie, położenie paneli, musimy wykonawcy zapłacić odpowiednie wynagrodzenie.

Przy odstąpieniu od umowy strony zobowiązane są do wzajemnego zwrotu świadczeń. Za świadczenia, których zwrócić nie sposób należy zapłacić odpowiednie wynagrodzenie.

Zobacz: Gdy mechanik żąda większego wynagrodzenia?

Ani kary umownej, ani gwarancji

Jeżeli zatem byliśmy z wykonawcą umówieni na ryczałt, oznaczać to może spór, jakie wynagrodzenie wykonawcy za te prace się należy. Jeżeli wykonawca zgodnie z umową udzielał nam na wykonane prace gwarancji, to te postanowienia również przestają obowiązywać i tę gwarancję tracimy. Ponieważ umowy nigdy nie było, zatem nie należą się nam też kary umowne za opóźnienia wykonawcy w jej wykonaniu.


Jak więc widać, konsekwencje jakie kodeks cywilny wiąże z odstąpieniem od umowy, nie zawsze mogą być tymi, jakie chcieliśmy uzyskać, składając oświadczenie o odstąpieniu.

REKLAMA

By ich uniknąć, do postanowienia umownego, w którym zastrzegamy sobie uprawnienie do odstąpienia od umowy, musimy wpisać zastrzeżenie, że skutki odstąpienia mają nastąpić na przyszłość i nie dotycząc takich instytucji jak kary umowne, gwarancje, prawo żądania odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy czy innych istotnych dla nas spraw.

Odstąpienie od umowy oznacza, że przestają obowiązywać postanowienia dotyczące kary umownej, czy gwarancji. W umowie można jednak zastrzec, że skutki te nie nastąpią w przypadku odstąpienia.

Bardzo proste, niestety jak wskazuje praktyka pracy naszej kancelarii, większość z nas nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji odstąpienia, a tym samym nie wpisuje w umowy żadnych postanowień, które mogą nas przed nimi ochronić.

Zobacz serwis: Umowy

Treść umowy

REKLAMA

Tymczasem taki dodatkowy zapis sprawia, że w naszym przykładzie, możemy zatrzymać zamontowane meble i drzwi, mamy na wykonane prace gwarancję wykonawcy i ciągle prawo do żądania od niego zapłaty kary umownej za opóźnienie w wykonaniu umowy.

Często z odstąpieniem do umowy wiąże się zastrzeżenie sobie kary umownej od drugiej strony na tą okoliczność. Przyjmuje się, że taka kara umowna będzie nam należna, nawet jeżeli nie wpiszemy do umowy postanowienia, że skutki odstąpienia mają nastąpić na przyszłość. Poglądy prawników i sądów w tym przedmiocie ciągle jednak są zmienne, zatem zawsze warto pamiętać by w umowie dokładnie określić, jakie mają być skutki odstąpienia od niej tj. czy mają ono unicestwiać umowę całkowicie ze skutkiem w przeszłość czy tylko ze skutkiem na przyszłość przy zachowaniu naszego prawa do kar umownych, odszkodowań, zabezpieczeń, gwarancji itd.

Jeżeli dopilnujemy precyzyjności postanowień naszej umowy w tym przedmiocie, w przypadku konieczności skorzystania z prawa odstąpienia, nie zaskoczą nas jego skutki.

Zobacz: Odstąpienie od umowy

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zdecydował: Gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów. Zmiana ważnego terminu dla właścicieli nieruchomości i koniec z bezterminowymi decyzjami o warunkach zabudowy

W dniu 16 kwietnia 2025 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmianę ważnego dla właścicieli nieruchomości (i gmin) terminu w zakresie reformy planowania przestrzennego. W związku z ww. reformą – już niebawem – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy. Nie zmienia się jednak termin na wydawanie bezterminowych decyzji o warunkach zabudowy, na uzyskanie których pozostało już niewiele czasu.

Wielki Piątek w Kościele katolickim: Jest to dzień postu ścisłego. Jakie są uroczystości?

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje się mszy świętej. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie – jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

QUIZ. Życie codzienne czasów PRL. Prawda czy fałsz? Na ostatnim pytaniu na pewno się wyłożysz
Ten quiz jest bardzo sentymentalny. Małe, ciasne, ale własne mieszkanie, kolejki po mięso czy papier toaletowy, zdobywane cudem produkty, bo akurat "rzucili do sklepu". Tak właśnie wyglądało życie codzienne czasów PRL. Sprawdźcie czy pamiętacie tamte czasy.
Wielki Piątek 2025: O której Droga Krzyżowa w Watykanie? Papież Franciszek autorem rozważań

Wielki Piątek 2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę wiernych przyciągają uroczystości w Watykanie, zwłaszcza wieczorna Droga Krzyżowa przy Koloseum, której rozważania w tym roku przygotował sam papież Franciszek.

REKLAMA

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość oraz samochód i to nie tylko w razie ogłoszenia mobilizacji lub podczas wojny, ale również w czasie pokoju, a za utrudnianie – grozi grzywna

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak szerokie uprawnienia posiada wojsko względem naszych nieruchomości i samochodów – i to nie tylko w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji albo w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Do zajęcia przez wojsko domu, w czasie pokoju, może dojść np. w celu zakwaterowania żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe, a pojazd wojsko może zarekwirować w ramach zwalczania klęski żywiołowej. Za niestosowanie się do decyzji dowódcy wojskowego w sprawie zajęcia nieruchomości, jak również za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku korzystania z zajętej nieruchomości – grozi 5 tys. zł grzywny. W związku z niepewną sytuacją geopolityczną – warto znać poniższe zasady.

Czy Polacy będą mniej pracować? Ministerstwo: rozwiązania muszą być "szyte na miarę"

Krótszy tydzień pracy już na horyzoncie? Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że już wkrótce przedstawi najważniejsze wnioski z analiz dotyczące skrócenia tygodnia pracy. Czy czterodniowy tydzień pracy stanie się nowym standardem w Polsce?

79, 87, 92 punkty. Ile wynosi świadczenie wspierające od marca 2025 r.?

Komu przysługuje świadczenie wspierające w 2025 r. i ile wynosi? Jak przyznawane są punkty? Prezentujemy najważniejsze informacje i przykładowe kwoty dla poszczególnych progów.

Spadki: Gminy mają prawo przejąć pieniądze zmarłego. Już po dwóch latach

Zmarł Twój krewny. Miał konto w banku. Przeoczyłeś to. Gmina ma prawo przejąć te pieniądze. Procedura zaczyna się dwa lata. Termin liczymy od dnia kiedy bank dowiedział się o śmierci posiadacza rachunku bankowego. Gmina ma prawo do zabrania tych pieniędzy.

REKLAMA

Pracowałeś przed 1999 rokiem? Jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę?

Jeśli rozpocząłeś pracę przed 1999 rokiem, Twoja emerytura może być niższa z powodu brakujących dokumentów w ZUS. Odnalezienie starych świadectw pracy i innych dokumentów potwierdzających zatrudnienie może znacząco wpłynąć na wysokość Twojego świadczenia. Dowiedz się, jak uzupełnić swoją dokumentację i zwiększyć emeryturę.

MOPS: Proste czynności na rzecz niepełnosprawnej matki uzasadniają świadczenie pielęgnacyjne 3287 zł. Muszą być kumulatywne

Sprzątanie, pościel, zakupy, posiłki. Częsty element wywiadów środowiskowych. MOPS skrupulatnie gromadzą wykaz prostych czynności opiekuńczych twierdząc, że nie uzasadniają wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego 3287 zł (stare świadczenie). Jest to świadczenie dla opiekunów osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Sądy zgadzają się z MOPS. Takie czynności jak np. sprzątanie mieszkania, zmiana pościeli, robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, zasadniczo nie wymagają rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dlaczego więc MOPS przegrywają w sądach i opiekunowie mają szanse na świadczenie pielęgnacyjne? Właśnie za te czynności opiekuńcze?

REKLAMA