REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są skutki odstąpienia od umowy?

Kancelaria Prawna  Cyman i Wspólnicy sp. k.
Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.
Aleksandra Zaręba
Odstąpienie od umowy - jakie skutki?
Odstąpienie od umowy - jakie skutki?

REKLAMA

REKLAMA

Odstąpienie od umowy oznacza, że traktuje się ją, jakby nie była zawarta. Konsekwencją tego jest konieczność zwrotu przez strony tego, co sobie wzajemnie świadczyły. Co jednak z rzeczami, których zwrócić nie sposób?

W wielu umowach zawieranych przez nas w życiu codziennym są postanowienia przewidujące dla nas lub drugiej strony możliwość odstąpienia od niej tj. rozwiązania umowy przed końcem jej obowiązywania. Rzadko jednak umowy takie jednocześnie rozstrzygają problem skutków takiego odstąpienia, co może wiązać się z daleko idącymi konsekwencjami, z których zwykle nie zdajemy sobie sprawy. Wielu klientów naszej kancelarii ma problem właśnie z tymi konsekwencjami związanymi z odstąpieniem do umowy.

REKLAMA

POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Dla jasności wywodu, posłużmy się przykładem umowy o remont mieszkania. Załóżmy, że zastrzegliśmy sobie w sposób ważny i skuteczny prawo do odstąpienia od niej, jeżeli nasz wykonawca opóźnia się z wykonanie kolejnego etapu remontu ponad przyjętą ilość dni i z tego prawa skorzystaliśmy. Załóżmy też, że za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu umowy, wykonawca miał nam zapłacić jakąś karę umowną.

Zobacz: Czy w umowie przedwstępnej można zastrzec karę umowną?

Zwrot świadczeń

Odstąpienie od umowy unicestwia ją od początku tj. umowa nie tylko się rozwiązuje, ale należy traktować ją jakby nigdy nie była zawarta. Takie skutki z odstąpieniem od umowy wiąże kodeks cywilny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencją tego jest konieczność zwrotu przez strony tego, co sobie wzajemnie świadczyły. W naszym przykładzie, wykonawca powinien nam oddać zapłacone mu tytułem wynagrodzenia pieniądze, ale my musimy zwrócić mu zamontowane przez niego w naszym mieszkaniu np. meble czy drzwi. Natomiast za prace wykonane, ale których zwrócić fizycznie nie można, np. malowanie, położenie paneli, musimy wykonawcy zapłacić odpowiednie wynagrodzenie.

Przy odstąpieniu od umowy strony zobowiązane są do wzajemnego zwrotu świadczeń. Za świadczenia, których zwrócić nie sposób należy zapłacić odpowiednie wynagrodzenie.

Zobacz: Gdy mechanik żąda większego wynagrodzenia?

Ani kary umownej, ani gwarancji

Jeżeli zatem byliśmy z wykonawcą umówieni na ryczałt, oznaczać to może spór, jakie wynagrodzenie wykonawcy za te prace się należy. Jeżeli wykonawca zgodnie z umową udzielał nam na wykonane prace gwarancji, to te postanowienia również przestają obowiązywać i tę gwarancję tracimy. Ponieważ umowy nigdy nie było, zatem nie należą się nam też kary umowne za opóźnienia wykonawcy w jej wykonaniu.


Jak więc widać, konsekwencje jakie kodeks cywilny wiąże z odstąpieniem od umowy, nie zawsze mogą być tymi, jakie chcieliśmy uzyskać, składając oświadczenie o odstąpieniu.

REKLAMA

By ich uniknąć, do postanowienia umownego, w którym zastrzegamy sobie uprawnienie do odstąpienia od umowy, musimy wpisać zastrzeżenie, że skutki odstąpienia mają nastąpić na przyszłość i nie dotycząc takich instytucji jak kary umowne, gwarancje, prawo żądania odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy czy innych istotnych dla nas spraw.

Odstąpienie od umowy oznacza, że przestają obowiązywać postanowienia dotyczące kary umownej, czy gwarancji. W umowie można jednak zastrzec, że skutki te nie nastąpią w przypadku odstąpienia.

Bardzo proste, niestety jak wskazuje praktyka pracy naszej kancelarii, większość z nas nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji odstąpienia, a tym samym nie wpisuje w umowy żadnych postanowień, które mogą nas przed nimi ochronić.

Zobacz serwis: Umowy

Treść umowy

REKLAMA

Tymczasem taki dodatkowy zapis sprawia, że w naszym przykładzie, możemy zatrzymać zamontowane meble i drzwi, mamy na wykonane prace gwarancję wykonawcy i ciągle prawo do żądania od niego zapłaty kary umownej za opóźnienie w wykonaniu umowy.

Często z odstąpieniem do umowy wiąże się zastrzeżenie sobie kary umownej od drugiej strony na tą okoliczność. Przyjmuje się, że taka kara umowna będzie nam należna, nawet jeżeli nie wpiszemy do umowy postanowienia, że skutki odstąpienia mają nastąpić na przyszłość. Poglądy prawników i sądów w tym przedmiocie ciągle jednak są zmienne, zatem zawsze warto pamiętać by w umowie dokładnie określić, jakie mają być skutki odstąpienia od niej tj. czy mają ono unicestwiać umowę całkowicie ze skutkiem w przeszłość czy tylko ze skutkiem na przyszłość przy zachowaniu naszego prawa do kar umownych, odszkodowań, zabezpieczeń, gwarancji itd.

Jeżeli dopilnujemy precyzyjności postanowień naszej umowy w tym przedmiocie, w przypadku konieczności skorzystania z prawa odstąpienia, nie zaskoczą nas jego skutki.

Zobacz: Odstąpienie od umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

REKLAMA

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

REKLAMA