Spełnienie przedawnionego świadczenia – czy można domagać się zwrotu?

Co oznacza przedawnienie roszczeń?
Niedawno otrzymałem od pewnej firmy windykacyjnej wezwanie do zapłaty rachunku telefonicznego. Po tym jak go opłaciłem dowiedziałem się, że roszczenie jest przedawnione. Czy mogę domagać się zwrotu?

Wokół tematu przedawnienia narosło kilka mitów, które prowadzą do zniekształcenia obrazu tej instytucji. Fakt, że dane roszczenie uległo przedawnieniu nie oznacza bowiem, że ono wygasa. Wręcz przeciwnie - istnieje nadal, a samo przedawnienie powoduje jedynie, iż nie może być dochodzone w drodze przymusowej, czyli przed sądem.

Ponadto dochodzenie przedawnionego roszczenia nie stanowi przestępstwa. Tyczy się to zarówno samego monitowania dłużnika wezwaniami do zapłaty, jak również wytaczania powództwa w którym wierzyciel będzie domagał się zapłaty.

Zobacz również serwis: W sądzie

Czym jest przedawnienie

Jak zostało to już stwierdzone wyżej, przedawnienie nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania. Głównym jego skutkiem jest utrata możliwości jego przymusowego wykonania (np. w drodze sądowej).

Zarzut przedawnienia uwzględniany jest jednak tylko na wniosek zainteresowanego. Sąd nie będzie rozpatrywał z urzędu, czy roszczenie, którego zasądzenia domaga się powód uległo przedawnieniu.

Zobacz również: Przedawnienie należności stwierdzonej orzeczeniem sądowym

W przypadku gdy powołamy się na przedawnienie, sąd oddali pozew. Nie oznacza to jednak, że spełnienie świadczenia przedawnionego przez nieświadomego dłużnika będzie można uznać za bezpodstawne wzbogacenie wierzyciela.

Zatem osoba, która spełni przedawnione świadczenie, nie będzie mogła domagać się jego zwrotu.

Firma X wezwała dłużnika do zapłaty roszczenia za rachunek telefoniczny. Dłużnik uregulował zaległy rachunek. Po pewnym czasie dowiedział się, że rachunek dawno temu uległ przedawnieniu. W takiej sytuacji nie będzie miał prawa domagać się zwrotu świadczenia.

Początek biegu przedawnienia

W związku z powyższym warto pamiętać o dwóch rzeczach. Domaganie się roszczeń przez firmę windykacyjną nie oznacza, że samo żądanie zapłaty jest zasadne. Często firmy windykacyjne skupują za bezcen przedawnione roszczenia, licząc że nieświadomi dłużnicy zapłacą taki rachunek.

Po drugie przed uregulowaniem rachunku warto sprawdzić, czy roszczenie nie uległo przedawnieniu. Jeżeli tak się stało można wysłać odpowiedź do firmy powołując się na ten fakt. Z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwoli to nam uniknąć procesu sądowego.

Bieg przedawnienia ma miejsce od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (tj. mogło być dochodzone przed sądem).

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...