Taką formę prawną mają wszelkiego rodzaju przyrzeczenia formułowane przez osoby prywatne, jak również przez organy państwa, które w zamian za dokonanie lub zaniechanie określonej czynności oferują określone świadczenie.
Policja ustanowiła nagrodę dla osób, których informacje pozwolą na schwytanie sprawców określonego przestępstwa. Właściciele zaginionego psa oferują nagrodę za jego znalezienie.
Zobacz też: Sprawy karne
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego w takiej sytuacji przyrzekający będzie obowiązany spełnić przyrzeczone świadczenie na rzecz osoby, która dokonała żądanej czynności. Jeżeli w przyrzeczeniu brak było terminu do wykonania czynności, ani nie było zastrzeżenia o nieodwołalności przyrzeczenia, przyrzekający może je odwołać w każdej chwili. Takie odwołanie nie jest jednak skuteczne wobec osoby, która wcześniej wykonała oczekiwaną przez przyrzekającego czynność.
Podział nagrody
Kwestią zasadniczą przyrzeczenia publicznego jest rozdysponowanie nagrody w przypadku, gdy oczekiwanej czynności dokonało na raz kilka osób. W takiej sytuacji, jeżeli przyrzekający zastrzegł tylko jedną nagrodę, otrzyma ją osoba, która pierwsza się zgłosi. Gdyby zgłoszenie nastąpiło od kilku osób, przyrzeczone świadczenie otrzyma osoba, która pierwsza czynność wykonała. W ostateczności, w razie sporu, sąd może odpowiednio podzielić nagrodę.
Konkurs
Szczególną formą jest publiczne przyrzeczenie nagrody za najlepsze dzieło lub za najlepszą czynność. W takiej sytuacji ocena, które dzieło lub czynność zasługuje na nagrodę należy do przyrzekającego. Przyrzekający może również nabyć własność nagrodzonego dzieła, jednak tylko wtedy, gdy zastrzegł to w przyrzeczeniu. Nabycie dzieła następuje wtedy z chwilą wypłacenia nagrody.
Podstawa prawna:
Art. 919 – 921 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.)