Termin spełnienia świadczenia to czas, kiedy dłużnik powinien wykonać swoje świadczenie. Jest to granica czasowa do kiedy najpóźniej świadczenie powinno być spełnione w sposób prawidłowy. Uchybienie terminowi wykonania zobowiązania i opóźnienie się ze spełnieniem świadczenia rodzą często negatywne skutki dla dłużnika tj. odsetki czy kara umowna.
Zobacz: Czym jest kara umowna?
Ze względu na sposób oznaczenia terminu spełnienia świadczenia wyróżnia się zobowiązania terminowe i bezterminowe. W zobowiązaniach terminowych termin spełnienia świadczenia jest z góry oznaczony przez czynność prawną, ustawę, prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczną decyzję administracyjną.
Natomiast za zobowiązania bezterminowe uznaje się zobowiązania, których termin spełnienia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania i jest uzależniony od wyrażenia przez wierzyciela stosownej woli w wezwaniu.
Ustalenie terminu wykonania zobowiązania
Zatem ustalając termin wykonania zobowiązania bierzemy pod uwagę:
- umowę stron - termin spełnienia świadczenia można uregulować w jej treści;
-właściwość zobowiązania,
- wezwanie wierzyciela- wierzyciel może określić termin dokonania świadczenia, jeżeli nie zachodzi żadna z poprzednich sytuacji.
Zgodnie z art. 455 k.c. świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dokonanym przez wierzyciela. Wezwanie takie jest oświadczeniem woli złożonym dłużnikowi i nie wymaga ono szczególnej formy.
Niezwłoczność świadczenia
Pojęcie niezwłoczności świadczenia oznacza iż powinno być ono spełnione bez nieuzasadnionego odwlekania. Terminu "niezwłocznie" nie można jednak utożsamiać z terminem natychmiastowym. Orzecznictwo wskazuje, że o zakresie pojęcia "niezwłocznego świadczenia" powinny decydować każdorazowo okoliczności konkretnego przypadku, analizowane zgodnie z ogólnymi regułami art. 354 i art. 355 k.c.
Zatem powinno się tutaj uwzględniać cel społeczno-gospodarczy zobowiązania , zasady współżycia społecznego, a także określone zwyczaje. Natomiast dłużnik spełniając świadczenie jest zobowiązany do zachowania należytej staranności.
Określenie terminu
Termin wykonania zobowiązania może być określony poprzez wskazanie ścisłej daty kalendarzowej ( np. 4 listopad 2008r.) lub przez inne wskazanie dnia, w którym świadczenie powinno być spełnione, bądź też przez wskazanie zdarzeń, które w przyszłości mogą nastąpić. Może to być również pewien okres np. świadczenie powinno być spełnione w ciągu 3 miesięcy. Do obliczania terminu spełnienia świadczenia stosuje się zasady wskazane w tytule V Kodeksu cywilnego.
W razie wątpliwości świadczenie dłużnika powinno być spełnione w terminie w całości.
W opisanej przez Pana sytuacji mamy do czynienia ze świadczeniem bezterminowym. Powinien Pan zatem wezwać dłużnika do świadczenia określonej usługi. Poprzez takie oświadczenie woli roszczenie staje się wymagalne i na dłużniku ciąży obowiązek spełnienia świadczenia w możliwie najszybszym czasie.