Ustanowienie pełnomocnika
REKLAMA
REKLAMA
Rodzaje pełnomocnictwa
Kodeks cywilny wymienia dwa rodzaje pełnomocnictw. Pełnomocnictwo ogólne oraz pełnomocnictwo do dokonania poszczególnych czynności. Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Natomiast jeżeli chcemy dokonać czynności przekraczającej zwykły zarząd (np. sprzedać nieruchomość) potrzebne jest pełnomocnictwo do poszczególnych czynności.
REKLAMA
Forma
REKLAMA
Pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie. Oznacza to, że pełnomocnictwo udzielone ustnie jest nieważne. Jeżeli pełnomocnik ma dokonać czynności prawnej w szczególnej formie (np. umowa w formie aktu notarialnego) wtedy pełnomocnictwo musi mieć też szczególną formę.
Piotr G. chciał sprzedać nieruchomość. W tym samym czasie zdobył dobrze płatną pracę w Wielkiej Brytanii. Nie mógł zatem stawić się u notariusza celem podpisania umowy. Dlatego też udzielił pełnomocnictwa swojemu bratu Michałowi G. Pełnomocnictwo to musiało mieć formę aktu notarialnego.
Odwołanie pełnomocnictwa
Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane. Jest to zasada w prawie polskim. Wypowiedzieć pełnomocnictwo może nie tylko mocodawca ale również pełnomocnik. Jednak w treści pełnomocnictwa mocodawca może ograniczyć swoje prawo do odwołania pełnomocnictwa.
Po odwołaniu pełnomocnictwa pełnomocnik powinien zwrócić dokument pełnomocnictwa mocodawcy.
POBIERZ WZORY Pełnomocnictw
Wygaśnięcie
Pełnomocnictwo wygasa wraz ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba, że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono.
Substytut
Substytut to osoba, której pełnomocnictwa udziela pełnomocnik. Mówi się wtedy o dalszym pełnomocnictwie. Co do zasady nie można ustanawiać dalszych pełnomocników. Możliwość taka musi wynikać bądź to z treści pełnomocnictwa, bądź to z przepisów prawa (adwokat zawsze może ustanowić substytuta) lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.
Ograniczenia
REKLAMA
Pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonuje w imieniu mocodawcy. Jednak co innego może wynikać z treści pełnomocnictwa. Innymi słowy jeżeli mocodawca się na to zgadza wtedy pełnomocnik może dokonać takiej czynności.
Podobnie rzecz się ma w sytuacji gdy jeden pełnomocnik zastępuje obydwie strony jednej umowy. Taka sytuacja jest również co do zasady niedopuszczalna. Strony jednak udzielając pełnomocnictw mogą zaznaczyć, iż zgadzają się aby ta sama osoba była pełnomocnikiem drugiej strony umowy.
Co do zasady prawo nie zezwala na to aby pełnomocnik dokonywał czynności sam ze sobą.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat