Prokura czyli szczególne pełnomocnictwo
REKLAMA
REKLAMA
Instytucja prokury została wprowadzona do kodeksu cywilnego stosunkowo niedawno. Dokonało się to ustawą z dnia 14 lutego 2003 r.
REKLAMA
REKLAMA
Kto może udzielić
Prokury może udzielić tylko przedsiębiorca i to taki, który wpisany jest do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Ustanowić prokurę można m.in.: na rzecz spółki jawnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej.
Prokury nie może natomiast ustanowić osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą. Nie można być również prokurentem spółki cywilnej.
Kto może być prokurentem
Prokurent to osoba na rzecz, której udzielono prokury. Prokurentem może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Musi być więc to osoba pełnoletnia oraz nieubezłasnowolniona. Żadna inna osoba nie może być prokurentem. Prokurentem nie może być zatem osoba prawna a także osoba fizyczna nie posiadająca pełnej zdolności do czynności prawnych.
Forma
Prokura musi być udzielona na piśmie pod rygorem nieważności. Dla swojej ważności prokura musi być wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat