Jak zawrzeć umowę z prokurentem?
REKLAMA
REKLAMA
Prokurent w spółce
Prokura to specjalny rodzaj pełnomocnictwa. Powołać prokurenta mogą przedsiębiorcy, którzy są wpisani do odpowiedniego rejestru. Tak umocowany prokurent może dokonywać w imieniu i na rachunek reprezentowanego czynności zarówno sądowych, jak i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Prokurent powołany przez mocodawcę może dokonywać czynności w jego imieniu. Może on przede wszystkim zajmować się reprezentowaniem mocodawcy w relacjach z osobą trzecią. W takiej sytuacji umowa zawarta z prokurentem wywołuje skutki bezpośrednio dla mocodawcy. Jeżeli zatem osoba trzecia zawrze umowę sprzedaży z prokurentem spółki, umowa ta wiąże spółkę, która jest jej stroną.
Warto przy tym zauważyć, z obecnego kształtu regulacji prawnej wynika, iż prokura może być ustanawiana jedynie przez spółki handlowe będące przedsiębiorcami. Prokurent może być powołany także w przypadku, gdy w spółce jest powołany zarząd.
Zobacz: Odwołanie pełnomocnictwa
Prokurenta nie może mieć spółka cywilna. Nie jest ona bowiem przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Ustanowienie prokury
Prokurent może być ustanowiony zarówno w spółkach osobowych (spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna), jak i w spółkach kapitałowych (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna). W spółkach osobowych ustanowienie prokurenta następuje poprzez zgodę wszystkich wspólników mających prawo prowadzenie spraw spółki (art. 41 Kodeksu spółek handlowych). W przypadku spółki komandytowej i spółki komandytowo akcyjnej chodzi tutaj o komplementariuszy.
W przypadku spółek kapitałowych ustanowienie prokury wymaga zgody wszystkich członków zarządu.
Ustanowienie prokury wymaga przy tym formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Jak zawrzeć umowę z prokurentem?
Ustanowienie prokurenta w spółce oznacza, że za jego pośrednictwem można zawrzeć umowę lub dokonać innej czynności prawnej bezpośrednio ze spółką. W takiej sytuacji trzeba uczynić zadość obowiązkom określonym przez art. 109(9) Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią zawarcie umowy powinno nastąpić przez złożenie własnoręcznego podpisu przez prokurenta wraz z zaznaczeniem faktu, iż działa on jako prokurent.
Zobacz serwis: Pełnomocnictwo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat