Pełnomocnictwo u notariusza
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 99 Kodeksu cywilnego jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.
REKLAMA
Tym samym forma pełnomocnictwa do dokonania poszczególnej czynności jest zależna od formy samej czynności. Tak będzie w przypadku sprzedaży nieruchomości. Jak stanowi art. 158 Kodeksu cywilnego umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Takie same zasady dotyczą umowy przenoszącej własność nieruchomości.
Tym samym, jeżeli kupujący lub sprzedający zamierzają zawrzeć umowę za pośrednictwem pełnomocnika, wtedy też konieczne będzie sporządzenie umocowania w formie aktu notarialnego.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Akt notarialny
REKLAMA
Sporządzenie przez notariusza pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego będzie wymagało przede wszystkim stwierdzenia tożsamości osób biorących udział w czynności notarialnej (art. 85 Prawo o notariacie). Oznacza to, że mocodawca powinien stawić się u notariusza z dowodem osobistym.
Oprócz tego konieczne będzie również wskazanie danych osoby, której chcemy udzielić pełnomocnictwa (imię i nazwisko, imiona rodziców, adres zameldowania, PESEL, numer dowodu osobistego).
Zobacz również serwis: Akt notarialny
Wypis tak udzielonego pełnomocnictwa przekazuje się pełnomocnikowi, który się nim legitymuje w urzędach, wobec osób i u notariusza w sytuacjach, gdy nas reprezentuje.
Wypis tego pełnomocnictwa wraz z wypisem aktu notarialnego umowy będzie też podstawą dla sądu wydziału ksiąg wieczystych do dokonania wpisów w księdze wieczystej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat