Czy konkubent może być pełnomocnikiem procesowym
REKLAMA
REKLAMA
W sprawach przed sądem cywilnym strona nie musi korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Zgodnie z art. 87 Kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem procesowym strony może być m.in. również członek jego rodziny, tj. rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
REKLAMA
Takich uprawnień nie ma jednak osoba pozostająca ze stroną w nieformalnym związku, która nie wchodzi do kręgu najbliższej rodziny.
POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo procesowe
Kiedy konkubent może być pełnomocnikiem
Niemniej jednak osoba żyjącą ze stroną w stałym związku ma możliwość występowania w sprawie w charakterze jej pełnomocnika. Taka sytuacja będzie możliwa w przypadku, gdy jest również współuczestnikiem sporu (czyli występuje razem z partnerem w jednym postępowaniu jako strona powodowa lub strona pozwana).
Skierowanie wspólnego pozwu przeciwko organizatorowi wycieczki z żądaniem odszkodowania za nienależyte wykonanie zawartej wspólnie umowy.
Oprócz tego osoba żyjąca ze stroną procesu w stałym związku będzie mogła również występować przed sądem jako pełnomocnik procesowy, jeżeli sprawuje zarząd jej majątkiem lub interesami, czy też znajduje się ze stroną w stałym stosunku zlecenia (w tym wypadku jednak tylko jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia).
Zobacz również serwis: Pełnomocnictwo
W postępowaniu administracyjnym
Inaczej rzecz się ma w przypadku spraw rozstrzyganych według Kodeksu postępowania administracyjnego, w którym nie ma podmiotowego ograniczenia kręgu osób, mogących być pełnomocnikiem strony. Zgodnie z art. 33 takim pełnomocnikiem może być każda osoba fizyczna, która posiada zdolność do czynności prawnych. Poza tym, w sprawach mniejszej wagi pełnomocnictwo może nie być w ogóle wymagane jeżeli stronę reprezentuje członek rodziny lub domownik.
Pełnomocnictwo materialne
Od pełnomocnictwa procesowego należy odróżnić również pełnomocnictwo materialne, do dokonywania czynności prawnych. Podstawa takiego pełnomocnictwa wynika z przepisów Kodeksu cywilnego (art. 98 i n.). W odróżnieniu od pełnomocnictwa procesowego, w takim wypadku pełnomocnikiem może być każda osoba, nawet taka która posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
Zobacz również: Pełnomocnictwo procesowe i materialne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA