Rodzaje pełnomocnictw
REKLAMA
REKLAMA
Pełnomocnictwo jest jednostronną czynnością prawną o charakterze upoważniającym. Przepisy Kodeksu cywilnego wyróżniają jego trzy podstawowe typy:
REKLAMA
- pełnomocnictwo ogóle, do czynności zwykłego zarządu;
- pełnomocnictwo rodzajowe obejmujące umocowanie do określonego rodzaju czynności;
- pełnomocnictwo szczególne obejmujące umocowanie do konkretnej czynności prawnej;
Pełnomocnictwo ogólne
Co do zasady pełnomocnictwa ogólnego udziela się w sytuacji, gdy działania pełnomocnika mają się ograniczać jedynie do zwykłego zarządu. Rozumie się przez to czynności związane z podejmowanie zwykłych, bieżących działań dotyczących przedmiotu pełnomocnictwo.
Pełnomocnictwo ogólne do zarządzania nieruchomością będzie obejmowało czynności zwykłego zarządu, takie jak dokonywanie drobnych remontów, napraw. Pełnomocnictwo ogólne może również upoważniać do prowadzenia działalności gospodarczej w imieniu mocodawcy.
Zgodnie z art. 99 ust. 2 Kodeksu cywilnego pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.
POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo ogólne
Zobacz również: Skutki niedochowania formy pisemnej
Pełnomocnictwo rodzajowe i szczególne
Udzielenie pełnomocnictwa ogólnego jest możliwe jedynie w stosunku do czynności nieprzekraczających zwykłego zarządu. W pozostałych wypadkach konieczne będzie udzielenie pełnomocnictwa rodzajowego lub do poszczególnej czynności. To pierwsze powinno określać rodzaj czynności prawnej objętej umocowaniem oraz jej przedmiot.
Mocodawca upoważnia pełnomocnika do określonego rodzaju czynności, tj. pobierania czynszu z nieruchomości.
Od pełnomocnictwa rodzajowego należy odróżnić pełnomocnictwo, zawierające umocowanie do dokonania w imieniu mocodawcy konkretnej czynności prawnej (np. zbycie określonej nieruchomości).
Zobacz również serwis: Nieruchomości
POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo rodzajowe
Forma pełnomocnictwa
REKLAMA
Inaczej, niż w przypadku pełnomocnictwa ogólnego pełnomocnictwa ogólnego, pozostałe typy pełnomocnictwa mogą być sporządzane w dowolnej formie. W sytuacji jednak, gdy do ważności czynności prawnej objętej pełnomocnictwem, potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.
Zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa wymaga formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. W takiej sytuacji pełnomocnictwo do dokonania tej czynności również będzie musiało zachować wymogi odnośnie tej formy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat