Pełnomocnictwo procesowe oraz pełnomocnictwo materialne
REKLAMA
REKLAMA
Pełnomocnictwo procesowe
W przypadku pełnomocnictwa procesowego podstawę jego udzielenia stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.
REKLAMA
Zgodnie z art. 88 tego kodeksu dzieli się ono na pełnomocnictwo procesowe, czyli ogólne lub do prowadzenia poszczególnych rodzajów spraw, jak również pełnomocnictwo do dokonania określonych czynności procesowych.
POBIERZ WZÓR: Pełnomocnictwo procesowe
Co do zasady oprócz pełnomocnictwa procesowego pomiędzy stronami istnieje podstawowy stosunek łączący mocodawcę oraz pełnomocnika, np. umowa zlecenia.
Klient zawarł z adwokatem umowę zlecenia dotyczącą reprezentowania go w określonej sprawie za wynagrodzeniem. W ramach tej umowy udzielił adwokatowi pełnomocnictwa procesowego do reprezentowania przed sądem.
Kto może być pełnomocnikiem procesowym
Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego stanowią również istotne ograniczenia w odniesieniu do kręgu osób mogących reprezentować mocodawcę przed sądem. We wszystkich sprawach, zgodnie z art. 87 kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem procesowym strony mogą być:
- adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy (w sprawach własności przemysłowej);
- osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia;
- współuczestnik sporu;
- rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
Oprócz tego w określonych rodzajach spraw w roli pełnomocnika mogą występować określone kategorie podmiotów.
W sprawach związanych z ochroną praw konsumentów pełnomocnikiem może być przedstawiciel organizacji, do której zadań statutowych należy ochrona konsumentów.
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
Pełnomocnictwo materialne
W odróżnieniu od pełnomocnictwa w sądzie, pełnomocnictwo materialne opiera się na przepisach Kodeksu cywilnego. Przez pełnomocnictwo materialne rozumie się umocowanie do dokonywania czynności prawnych.
Zobacz serwis: Konsument w sądzie
W odróżnieniu od pełnomocnictwa procesowego, w takim wypadku pełnomocnikiem może być każda osoba, nawet taka która posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
REKLAMA
Czynność prawna jest to zachowaniu się osoby, ale w ramach obowiązującego porządku prawnego, którego celem jest dążenie do osiągnięcia określonych skutków cywilnoprawnych. W tym sensie czynnością prawną będzie zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości. Z kolei czynność procesowa to zachowanie uczestnika postępowania sądowego, mające na celu wywołanie określonych skutków, przewidzianych przez przepisy prawa procesowego. Przykładem czynności procesowej będzie wniesienie pozwu do sądu.
Zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości za pośrednictwem pełnomocnika wymagać będzie udzielenia pełnomocnictwa materialnego. Z kolei dochodzenie w postępowaniu sądowym zapłaty ceny na podstawie powyższej umowy będzie wymagało udzielenia pełnomocnictwa procesowego.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA