Jak przygotować pełnomocnictwo do odrzucenia spadku
REKLAMA
REKLAMA
POBIERZ: Wzór pełnomocnictwa do odrzucenia spadku
REKLAMA
Oświadczenie spadkobiercy o przyjęciu lub też odrzuceniu spadku może być złożone przed sądem lub w obecności notariusza. Jest ono dopuszczalne w formie ustnej lub też w formie pisemnej z urzędowo poświadczonym podpisem.
Nie jest przy tym wymagane, by spadkobierca osobiście dokonał tej czynności. Istnieje również możliwość złożenia takiego oświadczenia przez pełnomocnika. W takiej sytuacji pełnomocnictwo musi być jednak udzielone na piśmie z urzędowym poświadczeniem podpisów. Wynika to z art. 1018 ust. 3 Kodeksu cywilnego.
Treść i forma pełnomocnictwa
REKLAMA
Przy udzielaniu pełnomocnictwa należy pamiętać, iż jego treść powinna wyraźnie określać treść czynności prawnej, które ma dokonać za nas pełnomocnik. Oznacza to konieczność wyraźnego wskazania w treści, czy mocodawca upoważnia pełnomocnika do odrzucenia, czy też przyjęcia spadku.
Pełnomocnictwo powinno być przy tym sporządzone w formie pisemnej z urzędowo poświadczonym podpisem. Oznacza to, że mocodawca podpisuje się pod treścią pełnomocnictwa, a własnoręczność jego podpisu musi być potwierdzona przez właściwy organ. Zgodnie z art. 96 Prawa o notariacie urzędowego poświadczenia podpisu może przede wszystkim dokonać notariusz.
Zobacz również: Skutki niedochowania formy pisemnej
Poświadczenie podpisu przez organy jednostek samorządu terytorialnego jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy mocodawca nie może samodzielnie się podpisać.
Wtedy też, jak wynika z art. 79 Kodeksu cywilnego, osoba nie mogąca pisać, lecz mogąca czytać może złożyć oświadczenie woli w formie pisemnej bądź w ten sposób, że uczyni na dokumencie tuszowy odcisk palca, a obok tego odcisku inna osoba wypisze jej imię i nazwisko umieszczając swój podpis, bądź też w ten sposób, że zamiast składającego oświadczenie podpisze się inna osoba, a jej podpis będzie poświadczony przez notariusza lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starostę lub marszałka województwa z zaznaczeniem, że został złożony na życzenie nie mogącego pisać, lecz mogącego czytać.
Kto może być pełnomocnikiem
Co do zasady pełnomocnikiem mogą być członkowie najbliższej rodziny, czyli rodzice, rodzeństwo, współmałżonek, jak również dzieci czy osoby przysposobione. Oprócz tego pełnomocnikiem do odrzucenia spadku można ustanowić również adwokata lub radcę prawnego.
W przypadku, gdy spadkobiercą jest nieletni wtedy też pełnomocnictwa udziela za nią przedstawiciel ustawowy.
Odrzucenie lub przyjęcie spadku
REKLAMA
W sytuacji dziedziczenia spadku do spadkobiercy należy określenie, czy przyjmuje on spadek. Może on przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.
Jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy spadkodawca zostawił po sobie długi, gdyż zgodnie z art. 1015 Kodeksu cywilnego jeżeli w terminie 6 miesięcy spadkobierca nie złoży stosownego oświadczenia, wtedy też oznacza to proste przyjęcie spadku (bez ograniczenia odpowiedzialności za długi).
POBIERZ: Wzór pełnomocnictwa do odrzucenia spadku
Zobacz również serwis: Spadki
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat