Czym dzierżawa różni się od leasingu

Łukasz Matys
rozwiń więcej
Umowa dzierżawy a leasing / inforCMS
Zarówno umowa dzierżawy jak i umowa leasingu pozwala na korzystanie z rzeczy. Jednakże mimo tego pozornego podobieństwa obydwie umowy różnią się od siebie.

Umowa leasingu

Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać rzecz korzystającemu do używania albo do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Umowę leasingu od niedawna reguluje kodeks cywilny. Poświęcone są jej art. 709 (1)-709(18) k.c.

POBIERZ WZÓR: Umowa dzierżawy

Umowa dzierżawy

Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Umowa dzierżawy regulowana jest w art. 693- 709 k.c.

Podstawowe różnice

Różnica 1: Kto może być stroną umowy

Finansującym może być jedynie przedsiębiorca. Tak więc osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nie może być finansującym. O umowie w której chociaż jedna osoba musi być przedsiębiorca mówimy – umowa jednostronnie profesjonalna. Z taką sytuacją mamy tu do czynienia.

Takich obostrzeń nie wprowadzono wobec umowy dzierżawy. Umowę dzierżawy mogą zawrzeć zarówno dwie osoby nie prowadzące działalności gospodarczej jak i dwóch przedsiębiorców. Możemy mieć też mieć miejsce przypadek mieszany, gdy profesjonalista zawiera umowę z konsumentem.

Różnica 2: Czas na jaki zawiera się umowę

Umowę leasingu można zawrzeć jedynie na czas oznaczony. To znaczy, że w umowie trzeba podać zawsze termin w którym najpóźniej umowa wygaśnie.

Umowę dzierżawy można zawrzeć natomiast zarówno na czas określony (miesiąc, rok, 10 lat, 50 lat) jak i na czas nieokreślony.

Różnica 3: Wynagrodzenie

Przepisy kodeksu cywilnego podają minimalne wynagrodzenie jakie musi zapłacić korzystający finansującemu przy umowie leasingu. Musi ono być równej co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Polski ustawodawca nie określił natomiast ani maksymalnej ani minimalnej wysokości czynszu przy umowie dzierżawy. Czynsz ten może być jednak określone w pieniądzu, w postaci innego świadczenia lub części ułamkowej pożytków.

Różnica 4: Forma umowy

Umowa leasingu pod rygorem nieważności musi być zawarta na piśmie. Oznacza to tyle, że umowa leasingu zawarta w innej formie niż pisemna jest nie ważna.

Umowa dzierżawy może być zawarta w dowolnej formie. Z tym jednak zastrzeżeniem że umowa zawarta na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. Umowa nie zawarta na piśmie, inaczej niż w wypadku leasingu, jest ważna tylko, że poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony.

Różnica 5: Przedmiot umowy

Przedmiotem umowy leasingu mogą być wyłącznie rzeczy.

Przedmiotem umowy dzierżawy mogą być zarówno rzeczy jak i prawa.

Podstawa prawna: kodeks cywilny


Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...