Kiedy najem rozliczać jak działalność gospodarczą
REKLAMA
REKLAMA
Wynajem kilku lokali
Gdy wynajem dotyczy wielu lokali, podatnik może, spełniając wszystkie wymogi przewidziane prawem o swobodzie działalności, zarejestrować się jako przedsiębiorca świadczący usługi wynajmu. W związku z tym może rozliczać dochody jako osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą.
REKLAMA
Dla tego rodzaju przychodów (z pozarolniczej działalności gospodarczej) zastrzeżony jest podatek dochodowy w stałej wysokości 19 proc..
POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy
Co jeżeli wynajmuje się jeden lokal?
Jeśli przedmiotem najmu jest jeden lokal, to w myśl prawa podatnik powinien rozliczać przychody z najmu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych..
Trudno bowiem potraktować jego wynajem jako pozarolniczą działalność gospodarczą. Wówczas więc przychód powinien być obligatoryjnie rozliczany według zasad przewidzianych w prawie podatkowym dla przychodów dla źródła najem.
By najem rozliczać jak działalność gospodarczą, trzeba wynajmować kilka lokali.
Jak się rozliczać?
REKLAMA
Świadczenie usług polegających na najmie podlega wyłącznie opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Oznacza to, że zarówno wtedy, gdy jest to jedyny rodzaj działalności, jak jeden z kilku, podatnik musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów.
Może także wybrać opodatkowanie w formie podatku w stałej wysokości 19 proc. Wówczas przed rozpoczęciem działalności powinien zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o dokonaniu takiego wyboru.
Jeśli osoba wynajmująca lokale dopiero rozpoczyna działalność gospodarczą lub jest małym podatnikiem, ma prawo do płacenia zaliczek systemem kwartalnym.
Gdy spełnia inne warunki, może też płacić zaliczki w systemie uproszczonym. I to zarówno wtedy, gdy płaci podatek według skali, jak i liniowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat