Jak liczyć terminy wypowiedzenia
REKLAMA
REKLAMA
W umowie najmu zawartej na czas nieokreślony postanowiono, że w czasie trwania umowy każda ze stron może ją wypowiedzieć pisemnie z zachowaniem 1-miesięcznego wypowiedzenia. Jak w takim wypadku obliczyć okres wypowiedzenia najmu?
REKLAMA
Stosownie do przepisów kodeksu cywilnego odnoszących się do najmu, jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.
W tym wypadku strony ustaliły, iż umowę można wypowiedzieć na 1 miesiąc naprzód. Nie określiły jednak sposobu obliczania tego terminu (np. na koniec miesiąca itp.). Do obliczania tego terminu zastosowanie będą miały ogólne zasady prawa cywilnego.
POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego
Jeżeli zatem wynajmujący wypowiedział najemcy umowę w dniu 13 czerwca, to termin wypowiedzenia liczy się od dnia następnego i zakończy się w dniu 14 lipca.
Termin wypowiedzenia umowy najmu został określony w umowie, a terminy ustawowe mają zastosowanie, gdy terminu umownego strony nie określiły.
Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat