Kiedy można wypowiedzieć najem

Łukasz Matys
rozwiń więcej
Wypowiedzenie umowy najmu / inforCMS
Umowa najmu jest umową zawieraną na pewien okres czasu. Aby wcześniej rozwiązać taką umowę trzeba ją wypowiedzieć. Tylko kiedy można to zrobić?

Umowa na czas oznaczony czy na czas nieoznaczony

Wypowiedzieć można zarówno umowę zawartą na czas oznaczony jak i zawartą na czas nieoznaczony. Z tą tylko różnicą, że umowę zawartą na czas nieoznaczony można wypowiedzieć zawsze a umowę zawartą na czas oznaczony tylko w wyjątkowych sytuacjach.

POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie umowy najmu

Kiedy można wypowiedzieć każdą umowę najmu?

Każda umowa najmu, więc i taka zawarta na czas oznaczony (np. 6 miesięcy, rok, 5 lat) może być wypowiedziana gdy:

  • Najemca używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub przeznaczeniem i mimo upomnienia nie przestaje jej używać w taki sposób,
  • Najemca zaniedbuje rzecz do tego stopnia, że zostaje ona narażona na utratę lub uszkodzenie,
  • Najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności,
  • Przedmiotem najmu jest lokal a najemca w sposób rażący i uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu i utrudnia życie innym mieszkańcom,
  • Przedmiotem najmu jest lokal a najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności (przy czym wynajmujący musi dać najemcy dodatkowy miesięczny termin do zapłaty zaległości).

Tylko w tych sytuacjach wynajmujący może wypowiedzieć umowę.. Nie wiążą go wtedy żadne terminy wypowiedzenia. Tak więc wypowiedzenie może być dokonane ze skutkiem natychmiastowym.

Najemca może wypowiedzieć każda umowę najmu tylko w dwóch wypadkach. Mianowicie gdy:

  • Rzecz w chwili wydania miała wady, które uniemożliwiają korzystanie z niej a wynajmujący ich nie usunął,
  • Rzeczą najmowaną jest lokal a wady tego lokalu zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników.

Na podstawie tych przesłanek można wypowiedzieć każdą umowę najmu a więc i taką zawartą na czas nieoznaczony jak i na czas oznaczony.

Kiedy można wypowiedzieć umowę na czas nieoznaczony?

Wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieoznaczony jest normalnym sposobem zakończenia najmu. Termin wypowiedzenia zależy od okresu płacenia czynszu.

Jeżeli czynsz płatny jest w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc wtedy umowę można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego

Jeżeli czynsz płatny jest miesięcznie wtedy umowę można wypowiedzieć na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego

Jeżeli przedmiotem najmu jest lokal a czynsz płatny jest miesięcznie wtedy umowę można wypowiedzieć na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.

Jeżeli czynsz jest płatny w odstępach krótszych niż miesiąc ale dłuższych niż jeden dzień wtedy umowę można wypowiedzieć na trzy dni na przód

Jeżeli czynsz płatny jest dziennie wtedy umowę najmu można wypowiedzieć na jeden dzień naprzód.

Kiedy można wypowiedzieć umowę na czas oznaczony?

Umowy najmu na czas oznaczony co do zasady nie można wypowiedzieć. Jednak kodeks cywilny przewiduje i od tej reguły poważny wyjątek. Najemca i wynajmujący mogą wypowiedzieć umowę tylko w sytuacjach określonych w umowie. Oznacza to, że w umowie muszą znaleźć się zapisy, mówiące kiedy można wypowiedzieć umowę najmu. Z przepisów wynika również, że zawarcie klauzuli „strony mogą wypowiedzieć umowę w dowolnym czasie bez podania przyczyny” jest nie zgodne z prawem.

POBIERZ WZÓR: Wzór umowy najmu

Prawo
Pomoc finansowana przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski
19 lip 2024

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało
18 lip 2024

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne
18 lip 2024

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu
18 lip 2024

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu
18 lip 2024

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
18 lip 2024

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity
18 lip 2024

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?
18 lip 2024

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami
18 lip 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni
18 lip 2024

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

pokaż więcej
Proszę czekać...