REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy warto zawrzeć umowę dzierżawy?

Łukasz Matys
Kiedy zawierana jest umowa dzierżawy?
Kiedy zawierana jest umowa dzierżawy?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dzierżawa pozwala nie tylko na używanie cudzej rzeczy w zamian za opłatę, ale również czerpanie z tej rzeczy pożytków.

Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

REKLAMA

POBIERZ WZÓR:  UMOWY DZIERŻAWY

Strony umowy

Stronami umowy dzierżawy są wydzierżawiający i dzierżawca. Wydzierżawiający to najczęściej właściciel rzeczy.

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

Przedmiot najmu

Przedmiotem umowy dzierżawy mogą być rzeczy zarówno ruchome jak i nieruchomości (np. nieruchomość lub jej część).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedmiotem najmu mogą być natomiast prawa, i zespoły produkcyjne takie jak przedsiębiorstwo i gospodarstwo rolne.

Istotne jest aby wynajmowane rzeczy były to rzeczy, których nie można zużyć. Dlatego też przedmiotem najmu nie mogą być np. pieniądze.

Forma umowy

Kodeks cywilny nie zastrzega dla ważności umowy o dzieło żadnej konkretnej formy. Można ją więc zawrzeć w każdy sposób, chociażby ustnie.

Zobacz: Czym dzierżawa różni się od leasingu?

Czym jest dzierżawa?

Wydzierżawiający oddaje dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków. Zakres używania i pobierania pożytków zależy od postanowień umowy.

Zakres używania i pobierania pożytków zależy od zapisów umowy ale również od przeznaczenia rzeczy.

Czas umowy

Dzierżawa jest umową okresową. Oznacza to, że zawierana jest zawsze na pewien czas. Czas dzierżawy może być określony (dzień, tydzień, miesiąc, rok) jak i nie oznaczony.

Po upływie okresu dzierżawy rzecz oddana do używania i pobierania pożytków powinna być zwrócona wydzierżawiającemu.

Umowę dzierżawy zawartą na czas dłuższy niż 30 lat uważa się po upływie tego terminu z zawarty na czas nie oznaczony.

Czynsz czyli wynagrodzenie

REKLAMA

Umowa dzierżawy jest umową odpłatną. Znaczy to tyle, że dzierżawca obowiązany jest do zapłaty czynszu, przewidzianego w umowie. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach, w świadczeniach innego rodzaju (świadczenie dóbr lub usług) lub w części ułamkowej pożytków (np. 20 kg jabłek 30 kg gruszek z dzierżawionego sadu).

Czynsz musi być płatny zgodnie z postanowieniami umowy. Jeżeli jednak strony nie zapisały w umowie jak będzie płacone wynagrodzenie wtedy czynsz powinien być płacony półrocznie z dołu.

 Gdy dzierżawca nie płaci czynszu za co najmniej dwa okresy płatności, wydzierżawiający może wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia. Przed wypowiedzeniem umowy wydzierżawiający powinien wyznaczyć dzierżawcy dodatkowy trzymiesięczny termin na zapłatę zaległości.

Strony w umowie powinny również umówić się kto będzie ponosił koszty utrzymania przedmiotu dzierżawy. Do kosztów takich można zaliczyć: podatek i ubezpieczenie

Obowiązki wydzierżawiającego

Podstawowym obowiązkiem wydzierżawiającego jest przekazanie rzeczy dzierżawcy. Rzecz musi być wydana w stanie przydatnym do umówionego użytku. Termin wydania rzeczy na ogół wynika z postanowień umowy.

Jeżeli brak jest w umowie postanowień odnoszących się do terminu wydania rzeczy wydzierżawiający powinien wydać ją niezwłocznie po wezwaniu dzierżawcy.

Wydzierżawiający nie może również przeszkadzać dzierżawcy w korzystaniu z rzeczy i pobieraniu z niej pożytków.

Obowiązki dzierżawcy

Podstawowym obowiązkiem dzierżawcy jest terminowe płacenie czynszu.

Innym obowiązkiem dzierżawcy jest obowiązek troszczenia się o rzecz i używanie jej zgodnie z umową. Dzierżawca musi zachować rzecz w stanie nie pogorszonym. W tym celu musi nawet ponosić nakłady na rzecz.

Bez zgody wydzierżawiającego nie wolno dzierżawcy czynić w rzeczy dzierżawionej zmian sprzecznych z umową.

Jeżeli dzierżawca dokonuje niezgodnych z umową zmian w rzeczy wtedy wydzierżawiający może wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.

Poddzierżawa

Dzierżawcy bez zgody wydzierżawiającego nie wolno przekazać rzeczy dzierżawionej osobie trzeciej.

Jeżeli dzierżawca odda rzecz osobie trzeciej w poddzierżawę lub do używania wtedy wydzierżawiający może wypowiedzieć taką umowę bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

Posiłki i zasiłki na żywność z MOPS. W 2025 r. nowe kryteria

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co wpływa również na wsparcie w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Ile wynoszą aktualne progi? Kto może ubiegać się o świadczenia?

Jesienne ferie w szkołach. Do MEN trafiają postulaty, których nie można ignorować. Trzeba się przyjrzeć organizacji roku szkolnego

Organizacja roku szkolnego nie zmieniła się od lat. Zimowa i wiosenna przerwa świąteczna, a do tego ferie zimowe i wakacje. Czy to się zmieni? Mówi się o trzech semestrach i dodatkowych feriach jesiennych.

REKLAMA

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS?

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS? ZUS poinformował, że w latach 2025–2029 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pozostaje stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe. Dlaczego?

ZUS przekazał informacje o rozliczeniu składek. Płatnik dowie się o swoim saldzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że płatnicy składek mogą już sprawdzić na swoich kontach w PUE ZUS rozliczenie składek zapłaconych w 2024 r. Płatnik dowie się, czy ma w ZUS nadpłatę, niedopłatę, czy też jego saldo zerowe.

Nie usłyszysz już w przychodni, sklepie czy pociągu „proszę Pani”/”proszę Pana”. Komunikacja nie powinna być personalizowana ze względu na płeć. Zapadł ważny wyrok TSUE

W dniu 9 stycznia 2025 r., w sprawie C-394/23 – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął kwestię – czy w celu świadczenia usług (w tym przypadku przewozowych, bo sprawa dotyczyła przejazdu koleją) – mogą być przez przewoźnika zbierane dane dotyczące płci pasażerów, w celu personalizacji komunikacji z klientem ze względu na płeć. Okazuje się, że przetwarzanie danych dotyczących płci klientów w tym celu – nie może być to uznane za niezbędne do wykonania umowy i ponadto może stanowić dyskryminację ze względu na tożsamość płciową.

Renta wdowia z ograniczeniami. Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia?

Renata wdowia to możliwość pobierania renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Prawo do renty będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Jednak są pewne ograniczenia. Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia w zbiegu?

REKLAMA

Niegodny czy wydziedziczony? Prawo spadkowe po zmianach

Uznanie za niegodnego dziedziczenia i wydziedziczenie mają podobne skutki i zdarza się, że są mylone. Trzeba jednak wiedzieć, iż to odmienne instytucje prawa spadkowego. Czym się różnią? Jakie są aktualne przepisy?

Kolejny dzień dyrektorski dla pracowników. I 2 dni, 4 dni, 6 dni, 8 dni i 10 dni urlopu za staż pracy od 5 lat do 25 lat [projekt nowelizacji]

Rząd wzmacnia prestiż zawodu opiekunów w żłobkach. Projekt ustawy (a potem ustawa) przyzna im od 2 do 10 dni wolnego (dodatkowo do 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego), a a także wolne od pracy w ramach 8 godzinnej delegacji albo dnia dyrektorskiego.

REKLAMA