Podwyżka czynszu
REKLAMA
REKLAMA
Jednym z podstawowych obowiązków najemcy jest płacenie umówionego czynszu stanowiącego ekwiwalent wynagrodzenia za korzystanie z lokalu.
REKLAMA
Strony zawierając umowę najmu ustalają wysokość czynszu i terminy jego płatności, nie oznacza to jednak że będzie to stała stawka obowiązująca przez cały czas trwania umowy.
Wynajmujący ma prawo do podwyższenia czynszu, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego.
Wypowiedzenie wysokości czynszu
Właściciel może podwyższyć czynsz składając oświadczenie na piśmie, w którym wypowiada jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia. Termin wypowiedzenia wysokości czynszu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy. Zatem po upływie terminu wypowiedzenia dotychczasowej wysokości czynszu obowiązuje nowa stawka czynszu.
POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy
Zmiana umowy
Zmiana wysokości czynszu nie wymaga zawiązywania nowej umowy, wystarczy np. odpowiedni aneks. Jeżeli umowa była zawarta w formie pisemnej, jej zmiana również wymaga zachowania takiej formy.
Co zrobić jeśli nie zgadzamy się z wysokością czynszu
Lokator może też nie wyrazić zgody na podwyżkę czynszu. W tej sytuacji w ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia wysokości czynszu przez właściciela, powinien złożyć pisemne oświadczenie, ze skutkiem rozwiązania stosunku prawnego lub też jeżeli podwyżka jest niezasadna może wnieść pozew do sądu na podstawie przepisów ustawy o ochronie lokatorów.
Zobacz: Jak dochodzić odszkodowania od byłego najemcy?
Warto również pamiętać, że podwyższanie czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, nie może być dokonywane częściej niż co 6 miesięcy. Termin ten biegnie od dnia, w którym podwyżka zaczęła obowiązywać.
Podstawa prawna: art. 77 i 659 kodeksu cywilnego oraz art. 8a ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA