Terminy wypowiedzenia umowy najmu mieszkania
REKLAMA
REKLAMA
- Wypowiedzenie wynajmu mieszkania – kto może to zrobić i w jakim terminie
- Wypowiedzenie umowy najmu bez wypowiedzenia – kiedy jest możliwe
- Terminy wypowiedzenia umowy najmu mieszkania - jakie przepisy?
Wypowiedzenie wynajmu mieszkania – kto może to zrobić i w jakim terminie
Umowę najmu mieszkania zawierają dwie strony – wynajmujący, czyli jego właściciel i najemca, osoba biorąca lokum w najem. Jest to umowa równorzędna, dlatego zgodnie z polskim prawem obie strony mogą ją wypowiedzieć.
REKLAMA
Termin wypowiedzenia umowy najmu mieszkania jest zależny od określonego czasu jej trwania.
Jeśli najem mieszkania reguluje umowa zawarta na czas określony, wówczas obowiązują terminy w niej określone. Zwyczajowo czas wypowiedzenia ustala się w nich na 1 miesiąc kalendarzowy.
W przypadku umowy najmu zawartej na czas nieokreślony termin jej wypowiedzenia określa Art. 673 Kodeksu cywilnego. I tak:
- w przypadku czynszu najmu płatnego miesięcznie termin wypowiedzenia umowy najmu wynosi miesiąc kalendarzowy. Jednak należy pamiętać, że musi zostać ono przedstawione najemcy w ciągu miesiąca poprzedzającego okres wypowiedzenia. Przykładowo: Jeśli chcemy, aby okres wypowiedzenia rozpoczął się w maju, musimy dostarczyć je najemcy najpóźniej do końca kwietnia. Dokument przedstawiony np. 1 maja będzie skutkowała rozpoczęciem terminu wypowiedzenia od czerwca.
- w przypadku czynszu płatnego rzadziej niż raz na miesiąc, np. raz na kwartał, wynosi on trzy miesiące. Rozpoczęcie czasu wypowiedzenia jest analogiczne.
- jeśli czynsz płatny jest raz na trzy dni, termin wypowiedzenia najmu wynosi trzy dni,
- dzienna płatność czynszu uprawnia do jednego dnia wypowiedzenia.
Ważne! Po wygaśnięciu umowy najmu zawartej na czas określony, w przypadku kiedy najemca pozostaje w mieszkaniu za zgodą właściciela, umowa przechodzi w umowę najmu na czas nieokreślony.
Wypowiedzenie umowy najmu bez wypowiedzenia – kiedy jest możliwe
Kodeks cywilny przewiduje również wypowiedzenie umowy najmu mieszkania ze skutkiem natychmiastowym. Jest to możliwe jeśli najemca przez dwa pełne miesiące kalendarzowe nie płaci czynszu najmu. Jednak jeśli właściciel chce skorzystać z tego prawa, powinien najpierw uprzedzić o tym zamiarze na piśmie najemcę i dać mu dodatkowy miesięczny termin na uregulowanie płatności.
Terminy wypowiedzenia umowy najmu mieszkania - jakie przepisy?
Pamiętajmy jednak, iż w zależności od konkretnej sytuacji terminy wypowiedzenia umowy najmu mieszkania mogą się różnić Przykładowo inaczej wygląda ta kwestia w przypadku najmu o charakterze komercyjnym, a inaczej, gdy mamy do czynienia z najmem zaspokajającym potrzeby mieszkaniowe lokatora.
Z tego powodu należy pamiętać o ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z przepisami tej ustawy wypowiedzenie umowy najmu może nastąpić tylko z określonych przyczyn. Wypowiedzenie powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie oraz określać przyczynę wypowiedzenia.
Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:
- pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub
- jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub
- wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela, lub
- używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku.
Właściciel lokalu może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem:
- sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy;
- miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.
Nie później niż na pół roku naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, jeżeli lokatorowi przysługuje tytuł do lokalu, w którym może zamieszkać w warunkach takich, jakby otrzymał lokal zamienny, lub jeżeli właściciel dostarczy mu lokal zamienny. Jeżeli zaś lokator nie dysponuje takim lokalem i właściciel nie dostarcza lokalu zamiennego, to właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi nie później zaś niż na 3 lata naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat