REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terminy wypowiedzenia umowy najmu mieszkania

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Terminy wypowiedzenia umowy najmu
Terminy wypowiedzenia umowy najmu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Chcąc wypowiedzieć umowę najmu mieszkania należy zachować terminy zgodne z Kodeksem cywilnym. Od czego zależy długość okresu wypowiedzenia?

Wypowiedzenie wynajmu mieszkania – kto może to zrobić i w jakim terminie

Umowę najmu mieszkania zawierają dwie strony – wynajmujący, czyli jego właściciel i najemca, osoba biorąca lokum w najem. Jest to umowa równorzędna, dlatego zgodnie z polskim prawem obie strony mogą ją wypowiedzieć.

REKLAMA

Termin wypowiedzenia umowy najmu mieszkania jest zależny od określonego czasu jej trwania.

Jeśli najem mieszkania reguluje umowa zawarta na czas określony, wówczas obowiązują terminy w niej określone. Zwyczajowo czas wypowiedzenia ustala się w nich na 1 miesiąc kalendarzowy.  

W przypadku umowy najmu zawartej na czas nieokreślony termin jej wypowiedzenia określa Art. 673 Kodeksu cywilnego. I tak:

  • w przypadku czynszu najmu płatnego miesięcznie termin wypowiedzenia umowy najmu wynosi miesiąc kalendarzowy. Jednak należy pamiętać, że musi zostać ono przedstawione najemcy w ciągu miesiąca poprzedzającego okres wypowiedzenia. Przykładowo: Jeśli chcemy, aby okres wypowiedzenia rozpoczął się w maju, musimy dostarczyć je najemcy najpóźniej do końca kwietnia. Dokument przedstawiony np. 1 maja będzie skutkowała rozpoczęciem terminu wypowiedzenia od czerwca.
  • w przypadku czynszu płatnego rzadziej niż raz na miesiąc, np. raz na kwartał, wynosi on trzy miesiące. Rozpoczęcie czasu wypowiedzenia jest analogiczne.
  • jeśli czynsz płatny jest raz na trzy dni, termin wypowiedzenia najmu wynosi trzy dni,
  • dzienna płatność czynszu uprawnia do jednego dnia wypowiedzenia.

Ważne! Po wygaśnięciu umowy najmu zawartej na czas określony, w przypadku kiedy najemca pozostaje w mieszkaniu za zgodą właściciela, umowa przechodzi w umowę najmu na czas nieokreślony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypowiedzenie umowy najmu bez wypowiedzenia – kiedy jest możliwe

Kodeks cywilny przewiduje również wypowiedzenie umowy najmu mieszkania ze skutkiem natychmiastowym. Jest to możliwe jeśli najemca przez dwa pełne miesiące kalendarzowe nie płaci czynszu najmu. Jednak jeśli właściciel chce skorzystać z tego prawa, powinien najpierw uprzedzić o tym zamiarze na piśmie najemcę i dać mu dodatkowy miesięczny termin na uregulowanie płatności.

Kup książkę: Rozliczamy najem

Terminy wypowiedzenia umowy najmu mieszkania - jakie przepisy?

Pamiętajmy jednak, iż w zależności od konkretnej sytuacji terminy wypowiedzenia umowy najmu mieszkania mogą się różnić Przykładowo inaczej wygląda ta kwestia w przypadku najmu o charakterze komercyjnym, a inaczej, gdy mamy do czynienia z najmem zaspokajającym potrzeby mieszkaniowe lokatora.

Z tego powodu należy pamiętać o ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. 

Zgodnie z przepisami tej ustawy wypowiedzenie umowy najmu może nastąpić tylko z określonych przyczyn. Wypowiedzenie powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie oraz określać przyczynę wypowiedzenia.

Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:

  1. pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub
  2. jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub
  3. wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela, lub
  4. używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku.

Właściciel lokalu może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem:

  1. sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy;
  2. miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.

Nie później niż na pół roku naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, jeżeli lokatorowi przysługuje tytuł do lokalu, w którym może zamieszkać w warunkach takich, jakby otrzymał lokal zamienny, lub jeżeli właściciel dostarczy mu lokal zamienny. Jeżeli zaś lokator nie dysponuje takim lokalem i właściciel nie dostarcza lokalu zamiennego, to właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi nie później zaś niż na 3 lata naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu.

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA