Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie
REKLAMA
REKLAMA
Często wynajmując mieszkanie skupiamy się na trzech podstawowych kwestiach: komu wynajmujemy mieszkanie, na jaki okres i za jaką kwotę miesięcznie. Jednak aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień z lokatorami w czasie wynajmu a także przy odbiorze mieszkania warto zawrzeć w umowie kompleksowe informacje dotyczące stanu mieszkania i ewentualnych rozliczeń. Wszystko w interesie obu stron.
REKLAMA
Protokół zdawczo- odbiorczy
REKLAMA
Pomimo zawarcia umowy z najemcą, strony powinny sporządzić protokół odbioru mieszkania. Szczegółowy protokół pozwoli na sprawne rozliczenie ewentualnych roszczeń po zakończeniu okresu wynajmu. Powinien on zawierać takie informacje jak: rodzaj i stan mebli, ich zużycie i wady.
W protokole takim warto określić również czy ściany są odmalowane. Przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów nakładają na najemców obowiązek odmalowania ścian po wygaśnięciu stosunku najmu. Wynajmujący nie będzie mógł jednak tego oczekiwać, jeżeli wynajmując mieszkanie ściany były nieodmalowane.
Obowiązki najemcy
Zgodnie z przepisami ustawy najemca powinien używać lokalu w sposób przyjęty w umowie, nie może on również wprowadzać ulepszeń bez zgody wynajmującego. Po zakończeniu najmu powinien on doprowadzić lokal do stanu z dnia objęcia mieszkania, a więc jeśli to konieczne dokonać także drobnych napraw.
Jan K. wynajął nowe mieszkanie Markowi B. Po zakończeniu okresu wynajmu, Jan K. kazał odmalować mieszkanie Markowi B., ponieważ w ściany były zabrudzone. Zgodnie z prawem, Marek B. musi odmalować mieszkanie, bowiem to właśnie na nim spoczywa obowiązek naprawy i konserwacji podłóg, posadzek, jak również drzwi i okien lokalu.
Obowiązki wynajmującego
Z kolei wynajmujący musi zapewnić najemcy warunki umożliwiające korzystanie z istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem, jak np. pobór wody. Do jego obowiązków należy także dokonywanie napraw lokalu w zakresie nieobciążającym najemcy takich jak wymiana pieca grzewczego czy nieszczelnych okien.
Zobacz także: Wynajem mieszkania- krok po kroku
Wypowiedzenie umowy najmu
Właściciel może wypowiedzieć umowę najmu jeśli najemca:
1) mimo pisemnego upomnienia korzysta z lokalu w sposób niezgodny z umową lub jego przeznaczeniem,
2) zalega z płatnością czynszu za trzy pełne okresy rozliczeniowe i po otrzymaniu wezwania nie ureguluje ich w ciągu miesiąca,
3) podnajął lokal bez zgody właściciela,
4) używa lokalu, który został przeznaczony do rozbiórki.
Wypowiedzenie stosunku najmu z powyższych przyczyn musi nastąpić na piśmie i zawierać przyczynę wypowiedzenia.
Najem okazjonalny
Umowa najmu okazjonalnego ma służyć wynajmującym, którzy boją się, iż trafią na uciążliwym lokatorów i potem nie będą się mogli się ich pozbyć z mieszkania. Gwarancją przeprowadzenia eksmisji bez obowiązku uzyskania wyroku eksmisyjnego jest sporządzenie u notariusza oświadczenia najemcy o dobrowolnym poddaniu się eksmisji do wskazanego przez siebie w umowie mieszkania. Oznacza to w przypadku skutecznego wypowiedzenia stosunku najmu, powinność wyprowadzki najemcy wraz ze współlokatorami do lokalu wskazanego w umowie o najem okazjonalny.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005 r. nr 31 poz. 266 z późn. zm.).
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat