Za jakie nieprawidłowości odpowiada najemca?
REKLAMA
REKLAMA
Niepogorszony stan
Wraz z ustaniem umowy najmu po stronie najemcy powstaje obowiązek zwrotu przedmiotu najmu (mieszkania). Wedle art. 675 Kodeksu cywilnego przedmiot ten powinien być zwrócony w stanie niepogorszonym. Co do zasady oznacza to, że zwrócony lokal powinien nadal nadawać się do użytku.
REKLAMA
Obowiązek zwrotu w stanie niepogorszonym nie oznacza jednak, że lokal powinien być w stanie niezmieniony. Najemca nie ponosi bowiem odpowiedzialności za takie zużycie, które jest następstwem prawidłowego używania. Chodzi tutaj o takie ślady zużycia, które powstają w sytuacji prawidłowego korzystania. Przykładowo nie można pociągnąć do odpowiedzialności najemcy za to, że zakupiona przez wynajmującego tuż przed wynajęciem mieszkania, kuchenka nosi po roku ślady używania. Co innego jeżeli wskutek nieprawidłowej pielęgnacji kuchenka zaczęła rdzewieć.
Zobacz: Jak dochodzić roszczeń od byłego najemcy?
Protokół odbioru
REKLAMA
Co istotne ustalenie, czy mieszkanie zostało zwrócone w stanie pogorszonym odbywa się w porównaniu do stanu, w jakim znajdowało się w chwili wydania najemcy. Zgodnie z art. 675 ust. 3 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że rzecz była wydana najemcy w stanie dobrym i przydatnym do umówionego użytku.
Jest to o tyle wygodne dla wynajmującego, że nie musi udowadniać, iż mieszkanie było w chwili zawarcia umowy przydatne do umówionego użytku. W praktyce jednak coraz powszechniejsze jest potwierdzanie protokołem wydania mieszkania zarówno najemcy, jak i zwrot go wynajmującemu.
Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania
Obowiązki najemcy
Oprócz tego należy również pamiętać o tym, że najemca ma obowiązek konserwacji i naprawy określonych elementów mieszkania, o czym mowa w art. 6b ustawy o ochronie praw lokatorów. Najemcę będzie obciążać naprawa i konserwacja takich rzeczy, jak m.in.:
- podłogi, posadzki;
- okna, drzwi;
- wbudowane meble;
- trzon kuchenny, kuchnia, grzejniki, wanna, brodzik, zlewozmywak;
- instalacja elektryczna.
Znajomość tego przepisu jest bardzo istotna. Najemca na jego podstawie ma m.in. obowiązek odmalowania ścian. Oznacza to, że w sytuacji gdy tego nie uczyni, wynajmujący będzie mógł tego dokonać na jego koszt.
POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat